Kapsül Dolap Nedir?

Ben, birkaç hafta önce böyle bir kavram duydum ve merak ederek araştırdım. Bulduğum ve anladığım kadarını sizin için derledim. Keyifli okumalar.

Kapsül dolap kavramı, elbette yeni bir şey değil. Kökleri 70’li yıllara uzanıyor ve son yıllarda da minimalist hayata geçme çabalarıyla birlikte yaygınlaşan bir olay.

Günümüz aslında bazılarımız için tam bir tüketim çılgınlığı. Zaman altımızdan akıp geçtikçe insanlar sanki bir koşu bandındaymış gibi hızlı hızlı koşuyorlar, alıyorlar, tüketiyorlar, bırakıyorlar, unutuyorlar ve döngü başa dönüyor. Birileri bir ürün ortaya koyuyor, o ürün aniden patlıyor ama sonra sönüp unutuluyor. Moda konusunda da bu böyle.

Kabul etmeli ki birçoğumuzun dolabında sırf o sezon trend olduğu için aldığı, bir türlü atmaya kıyamadığı, kendisine büyük ya da küçük gelen, severek aldığı ama bir kere bile giymediği, diğer kazakların-pantolonların altında kaldığı için sıkışıp giyilmemekten buruşmuş kıyafetleri vardır. İşte bu kıyafetleri ayıklıyoruz ve sizi ‘Ne giysem?’ derdinden, tüketim çılgınlığından ve zaman kaybından kurtarıyoruz kapsül dolapla.

Kısaca özetleyelim ki 4-5 aylık periyotlarla, mevsim değişimi sebebiyle, gardırobunuzu yenilemeniz gerekecek. Temelde 30-40 parçalı bir dolap oluşturmak amaç olsa da başlangıçta 40-50 parça ayırabilir, zamanla azaltabilirsiniz.

Seçeceğiniz parçalar size en çok hitap eden aynı zamanda da kolaylıkla beraber kullanabileceğiniz parçalar olmalı.

Kapsül Dolap Nedir?

Temelde iki şeye dikkat edilmeli bu olayda: Sizi yansıtması ve zamansız olması. Dolapta kalan tüm kıyafetler birbiri ile ahenkli ve kombinlenebilir olmalı.

Kapsül gardırop yapmak adına ekstra bir alışverişe gerek yok.  Elinizdeki kıyafetleriniz zaten sizi yansıtacaktır. Yani tarza uygunlukta sıkıntı çıkmadan zamansız şekilde onları eleyebilirsiniz. Elbette, sil baştan yapacağım, diyorsanız bunun için de örnek parçalar topladım.

Bir şey daha belirtmeli ki takılar, gece kıyafetleri, spor kıyafetleri, çoraplar ve çamaşırlar bu kategoriye girmiyor. Ancak minimal yaşamayı kafanıza koyduysanız ve sürekli aslında aynı çorapları giydiğinizi fark ettiyseniz onları da kendi içerisinde eleyebilirsiniz.

Yeni bir ürün aldığınızda (hediye gelmiştir ya da gerçekten beğenmişsinizdir- kullanacaksınızdır) eskilerden birini dolaptan çıkarabilirsiniz. 30-40 sınırında ise kalabilir de. Yalnızca eskiyip kullanılmaz hale geldiğinde de parçalarınızı değiştirebilirsiniz. Bu sizin tercihiniz.

Seçeceğiniz parçaların rengi adına renk olarak genellikle beyaz, gri, siyah söylenir. Elbette bu renkler her zaman kurtarıcı ve uyumlu pozisyondalar ama mavinin size çok yakıştığını düşünüyor da olabilirsiniz. Belki de yeşil gözlerinizi daha ön plana çıkarıyordur, pembe en sevdiğiniz renktir. Bu noktada renk seçimi size kalmış, tek kural diğer parçalarla uymakta sıkıntı yaşamamanız. Ayrıca gündelik hayatınıza bakıp parçaları ona göre seçmelisiniz. İş hayatınız gününüzün yarısından fazlasını kaplıyorsa spor parçalara ağırlık vermek sizi ister istemez zorlayacaktır.

Şimdi şu meşhur zamansız parçalara birkaç örnek verelim:

  • Siyah-Beyaz-Krem-Gri (bu tarz uyumlu renklerde) bir mont
  • Belki bir kot ceket
  • Siyah bir kot ya da Jean
  • Tatlı bir spor ayakkabı,
  • Kombinde size sorun yaratmayacak, dokusu uygun şık başka bir ayakkabı
  • Tatlı, günlük tişörtler
  • Tarzınıza uygun kazaklar (crop, uzun, balıkçı yaka, bisiklet yaka fark etmez yeter ki diğerleriyle uysun)
  • Seviyorsanız çeşitli tarzda gömlekler
  • Koyu renk bir etek
  • Tek renkli bir çanta

Aslında bu anahtar parçaları ararken şöyle bir yol da izleyebilirsiniz. Bazen izlediğimiz dizilerdeki karakterlerin giyimlerini çok beğeniyoruz ve ‘Aslında ben şimdi de böyle bir kombin oluşturabilirim.’ diye düşünerek o kıyafetlerin zamansızlığını ilan etmiş oluyoruz. Bu bana Friends’te Monica ve Rachel’ın kıyafetlerinde sıkça oluyor.

Yukarıdaki liste adına konuşuyorum, bunlar sadece örnek. Tarzınıza ve dolabınıza göre elbette değişebilir. Bunlardan aşağı yukarı şu miktarlarda bir kapsül dolap çıkarabilirsiniz:

5 kazak, 5 tişört, 2 kot, 1 spor-1 şık ayakkabı, 3 gömlek… Buna benzer bir oluşum görülebilir. Mesela hiç kullanmıyorsanız gömlek ya da şık ayakkabı içermeyebilir. Dediğim gibi sizin giyim tarzınıza göre değişimler bittabi olacaktır.

Yalnızca ilk etapta tüm kıyafetlerinizi elemek size zor gelebilir. Kim bilir belki de tam tersi kendinizi hafiflemiş hissedersiniz. İlk yaptığınız dolabı beğenmezseniz, üzülmeyin. Yeniden deneyin, zamanla oturacaktır.

Hem alışverişe harcanan zamandan hem de azalan çamaşırlar sayesinde ev işine harcanan zamandan kar etmiş olacaksınız.

yazar

Yazar: Akasyaben

Blog OkurBlog Yazar

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

2 yorum

Yorum Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.