Kanla Yapılan 5 İlginç Yemek

Kanla Yapılan İlginç Yemekler

Yemek kültürü ülkeden ülkeye değiştiği için bazı geleneksel yemekler Türk damak tadına aykırı olabiliyor. Ancak dünya mutfağında öyle ilginç yemekler var ki, pek çok insanın afiyetle yemesine rağmen “kanla” yapıldığından ilk kez duyulduğunda kişiyi hayrete düşürüyor. Evet, yanlış duymadınız bu yemekler “kanla” yapılıyor. Hatta bazıları kahvaltıda afiyetle tüketiliyor. İşte karşınızda kanla yapılan 5 ilginç yemek…

1. Blood Sausages (Kanlı sucuk) 

Kanlı sosis olarak bilinen bu yiyecek özellikle Portekiz’de çok ünlüdür. Ancak Avrupa’nın pek çok ülkesinin mutfak kültüründe de kanlı sosise rastlamak mümkündür.  Bazı çeşitleri tatlı, bazıları ise baharatlıdır. Ülkelere göre farklılık göstermekle birlikte domuz, sığır, koyun, ördek ve keçi kanından yapılır. İngiltere’de ve Britanya ülkelerinde ise meşhur “black pudding” de aslında kanlı bir sucuktur. Blood Sausages’a benzer olan black pudding ise sabah kahvaltısında tüketilir.

2. Mykyrokka

Bağırsak, kan, et, soğan ve patatesten oluşan Mykyrokka, Finlandiya’nın geleneksel bir çorbasıdır.

3. Blodplättar (Kanlı krep)

İskandinav ülkelerinde çok meşhur olan Blodplättar, İsveç’e özel bir yemektir. Blodplättar aslında domuz kanı, süt, un, soğan ve baharat içeren bir tür kreptir.

4. Tiet canh

Kanla yapılan en ilginç yemeklerden biri olan Tiet canh, Vietnam’ın geleneksel yemeğidir. Ördek eti, iç organları ve soğuk ördek kanıyla yapılır. En ilginç özelliği ise haşlanmış organlarla çiğ kanın bekletilmesinden oluşan bir karışım olan bu yemeği Vietnamlılar kahvaltıda tüketiyor.

5. Zhuxie gao (domuz kanı keki)

Tayvan’a özgü bir sokak yiyeceği olan Zhuxie gao, domuz kanından yapılan pirinçli bir kektir. Fıstık ezmesi ve tatlı bir sosla birlikte satılan bu kek Tayvan’da geleneksel bir lezzettir. Sokaklarda sık sık rastlanır.

Pelin Aykın
26 Şubat 1996’da İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik mezunu. 2 yıl bir gazetede çalıştı. Yazmayı, okumayı, seyahat etmeyi ve farklı renkleri tanımayı sever. En önemli özelliği ise Rock’n Roll aşığı olması.
Subscribe
Bildir
1 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
8 Görüşüm: Neden Yabancı Dil Öğren(e)miyoruz?
dil okulu

8 Görüşüm: Neden Yabancı Dil Öğren(e)miyoruz?

Sonraki
Türkiye’de Gazetecilerin Kovulduğunu Öğrenme “Hürriyeti”
Türkiye’de Gazetecilerin Kovulduğunu Öğrenme “Hürriyeti”

Türkiye’de Gazetecilerin Kovulduğunu Öğrenme “Hürriyeti”

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.