İyi mi Tatiller?

Şimdi ülke olarak Ortadoğu ve Balkanların en anlamlı günlerinden birini kutluyoruz, takdir ve teşekkür alan çocukları alkışladığımız, harçlıklarla ödüllerle sevindirdiğimiz sırf 2+2=4 bilemedi diye, ya da “Seviyorum” cümlesindeki gizli özneyi bilemediği için bir kaç tanecik zayıfla geçti diye ceza alanlara baktığımız bu günlerde. Annelerin çocuklarının karnelerini yarıştırdığı güzel karnesine bisiklet ödülü alan ya da uzun zamandır istediği telefonu laptopu alan çocuklara bazen hayretle, bazen gözlerindeki umutla bazen de özentiyle bakan çocuklardan bahsetmek istedim.

Hani ufacık yaşta köyden kente göçmüş, bazen babasızlık bazen parasızlık bazen hayatın bir şekilde çalışmaya zorladığı o minik ellerin kocaman hayatlarından. Her birimizin en az bir kere başka ülkede yaşayamam dediği ülkemiz canım ülkemiz Türkiye’nin de kanayan yaralarından çocuk işçiliği. Minnacık ellerin sırf ucuz işçi diye saatlerce, acımasızca, sigortasız sırf o işe muhtaç diye çalıştırılmasından bahsediyorum.  “Abartma canım.” diyebilirsiniz o zamanda  canımı yaksada verilerle yazmak istiyorum. DİSK/Genel-İş Sendikasının “Emek Araştırmaları/Türkiye’de Çocuk İşçi Olmak” raporuna göre Türkiye’de 2 milyon çocuk işçi bulunuyor. 2 milyon çocuk işçi ne demek biliyor musunuz? O minik ellerin kalem tutması gerekirken tornavida tutuyor olması demek. Hayatta en büyük dertlerinin atan bisiklet pedalını nasıl tamir edeceklerini düşünürken işte hata yaptığı için harçlığından kesilen 20 lirayı evdekilere nasıl açıklayacağını düşünüyorlar demek.   Başka ülkelerin çocukları milli yarışlarda yarışırken yada kurstan kursa giderek kendilerini geliştirirken, bizim güzel ülkemizde  çalışan 10 çocuktan 8 i kayıt dışı çalışıyor demek!

Her şeye rağmen şu 3 aylık tatilde çocuklara ceza olarak sözde hayatı öğrettiğinizi düşündüğünüz şeylere değinmek bile istemiyorum. Çocuklara gerçekten hayatı öğretmek istiyorsanız onları kendi düşünceleri kendi istekleriyle baş başa bırakın. Onlara iyi gelen karneleri için değil sokakta arkadaşıyla paylaştığı oyuncağı için ödül alın. Zaten ülke olarak çalıştırdığımız ve büyümüş zannettiğimiz 2 milyon çocuğun ağırlığını sırtlarımızda çekmiyor muyuz? Kendi çocuklarımız bari bırakalım tatillerinin tadını çıkarsın.


           Sahi, iyi mi tatiller çocuklar?

kooplog.com kurucu ortağı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir