İyi Bir İngilizce Öğretmeni Nasıl Olursunuz?

İyi bir öğretmen olmak; yeteneğe dayalı bir olgu değildir. Eğer okumayı ve okutmayı seviyorsanız bu size bir ışık olabilir. İlk 3 adıma bakalım.

1. Bu mesleği gerçekten istiyor musun? Bunu ilk olarak sorgulamanız gerekiyor.

2. İngilizceyi ve yabancı dili seviyor musunuz? İlgi alanınız ne kadar bununla alakalı?

Yabancı dille alakalı bir çalışmanız olsaydı ne olurdu? Kendiniz öğrendikten sonra, bu dili başkasına da öğreteceğinizde emin olmanız gerekmektedir. Öğretmen olmak; sınıf arkadaşına pek dersinde yardımcı olmanıza beslenemiyor. Ayrıyetten bu konu yabancı dil ise.Ama asla başarılamayack birşey değil.

İlk staj anımı anlatayım:

Kıbrısta Çanakkale Ortaokulunda master yapıyordum oradaki 7.sınıf öğrencilere preposition konusunu anlatırken tabi ilk heycanlar bir süre konuşamadım. Bir öğrencim şu şekilde bir soru sordu: “Hocam ajan mısınız?” “Hocam nerelisiniz?” bu tip sorular geldikçe uyanmaya başladım ve direkt derse başladım. Neyse ki öğrencileri çok sevdiğimden direkt bir bağ kurabildim ve aynı zamanda ders işleyişini güzel bir şekilde yakalama fırsatım oldu. Bu tip bir deneyim yüksek lisansımda da beni eğitim psikolojisi ve öğrenci psikolojisi gibi alanlara yöneltti. Pandemi ile beraber araştırma merakımı arttıran bu konulara yöneldim. Bununla beraber: iyi bir ingilizce öğretmeni olmak istiyorsanız kelime taktikleri şu şekilde sıralayabilirim:

1. İyi bir şekilde İngilizcede ki dört beceriye hakim olmanız gerekiyor. 

2. Öğretirken kendiniz mutluluk duyuyor musunuz?

3. İngilizceyi seviyor musunuz?

4. Günlük hayatınızda donanımlı olarak iyi bir ingilizce film,dizi, izlemeye kendinizi ne kadar hazır hissediyorsunuz?

5. Eğitim sektörü hakkında ne seviyede bir bilgiye araştırmaya sahipsiniz?

6. Yabancı kişilerle iletişim kurmak; ingilizce dergi,kitap okumak ilginizi çekiyor mu?

7. Her yaştan insanlara birşeyler öğretirken kendinizi hayal edebiliyor musunuz?

Bu soruların cevabını kısa bir süzgeçten geçirmeniz gerekiyor. İngilizce Öğretmenliği okuyan öğretmenlerin deneyimlerini sosyal medya, belli kanallardan deneyimlerini dinlemelisiniz. İstiyorsanız deneme olarak ; bir bilgiyi karşı tarafa nasıl aktaracağınıza dair kendinize ufak,tiyatral bir skeç bile yazabilirsiniz. İnanın zor değil, isteyince herşey oluyor. Motivasyon açısından da enerjinizi kırmak isteyen ve ücret politikalarıyla alakalı iyi veya kötü yorum yapanların; bilgi seviyesini çok iyi ölçmeniz gerekiyor. Deneyimsiz ve kulaktan dolma bilgiler sizi bilinmezliğe sürükleyecektir. Bundan dolayı: deneyim sahibi ve meslekle uğraşan kişiler aktif olarak görüşmeler yapmalısınız. 

Son olarak Akademide kalmak, akademisyen olmak hiç kolay bir iş değil.

1. Disiplin

2.Özgüven

3. İnanç 

Bu faktörler sizi oldukça etkileyecektir. Bunları göz önünde bulundurarak yol almanızı tavsiye ederim.

okur

Yazar: Nihan Zeren

Blog OkurBlog Yazar

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

20 yorum

Yorum Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.