in

İspanya Sporda Nasıl Bu Kadar Büyüdü?

İspanya Sporda Nasıl Bu Kadar Büyüdü?

İspanya 1992 Barcelona Olimpiyatlarına kadar, sporda sıradan bir ülkeydi. Bir de şu anki İspanya’yı şöyle bir göz önüne getirdiğiniz de hemen her dalda İspanya bayrağını en üstlerde görürsünüz. İşte bunun nasıl olduğu sorusunu sorduğunuzda alacağınız cevap muazzam bir spor yönetimidir.

Olimpiyatlara ev sahipliği yapmak için daha önce de girişimleri olmuştu. Ama bu 1992 yılında gerçekleşecekti. 1988 Seul’de sadece 4 altın madalya kazanabilen İspanya’da devlet sporun önemini çoktan kavramış, kolları sıvama vakti geldiğinin farkındadır. Nitekim 1988’de ADO 1992 (Asociacion de Deportes Olimpicos – Olimpik Sporlar Birliği) adıyla bir program uygulamaya koydu.

İspanya Sporda Nasıl Bu Kadar Büyüdü?

Bu kapsamda ilk defa özel sponsorlarla anlaşma yapıldı. Böylelikle maddi engeller aşıldı. Devlet iyi sporcu yetiştirebilmenin yolunun iyi antrenör yetiştirmekten geçtiğinin farkında olduğundan gelirlerini ilk önce eğitimcilere harcadı. Yine bu parayla bütün federasyonlara ek kaynak sağlayarak olimpiyatlara katılacak sporcuların maddi sıkıntıları giderildi. Altyapı ve tesisler modern hale getirilmeye çalışıldı. Para iyi kullanılmazsa hiçbir işe yaramaz. Johann Cruyff’a kulak verelim; “Hayatımda bir çanta dolusu paranın gol attığını hiçbir zaman görmedim.”

Öğrencileri yetiştirmek için yüksek binalardan, yüksek kapasiteli sahalardan önce kalifiyeli antrenörlere ihtiyaç vardır.

Bu harikulade plan başarılı olmuştu. Bir önceki olimpiyatlarda 4 altın almış olan İspanya, Kendi evindeki organisasyonda altın sayısını 13’e çıkardı. Ama ADO92 uzun vadeli bir plandı. Barcelona Olimpiyatları bittikten sonra bu planlarını daha da genişletip lise ve üniversitelerde uygulamaya devam ettiler.

Futbol ve basketbol milli takımları, La Liga, Nadal, Fernando Alonso, Michael Schumacher, Valentino Rossi, Contador… Daha niceleri. Ama gördüğümüz gibi bu tesadüfen gerçekleşmedi. Önümüzde böyle başarılı bir plan!

okur

Yazar: Rush

Blog YazarBlog Okur

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.