İnvisalign (şeffaf plak) tedavisi sürecim

Kaynak belirtilmedi

İnvisalign ;yani telsiz ortodonti olarak da bilinen, diş düzeltme tedavisidir. Genellikle tel tedavisine kıyasla daha kısa sürmesi ve şeffaf olup görünmediği için tercih ediliyor. Dişlerinizin düzelme aşamasına göre haftada , ya da 10 günde bir değiştirmek üzere plaklar veriliyor . Yemek yediğiniz saatlerde ağzınızdan çıkarıyorsunuz ve yemekten sonra dişlerinizi fırçalayıp geri takıyorsunuz . Günde en fazla 4 saat çıkartabiliyorsunuz ama daha etkili olması için, 2 saat çıkarmanız öneriliyor.

Bu kısımları bildiğinizi varsayarak daha fazla detaya girmiyorum . Benim tedavi sürecim 11 ay sürdü ve 37 plak verildi. Ben tel tedavisinden daha kısa olduğu ve tel ücretiyle arasında çok bir fark olmadığı için tercih ettim ama şuan da ücreti epey yükselmiş , bunun büyük nedeni de plakların amerikada üretilmesi. 

 

  Alışılabilir ama zor bir tedavi olduğu kesin . Benimle beraber başlayan kişiler de oldu ve  ilk gün gayet iyi başlayıp akşama çok zorlanıp ağladıklarını söylediler . Bende ilk gün iyi başladım ,akşam günün yorgunluğundan uyumuştum, uyandığımda dişlerimdeki baskı beni rahatsız etti ve “ben bununla nasıl yaşıyacağım” diye söylenmiştim . Başlarda evet zor oldu, tabi doğal olarak plaklar dişlere şekil vermek için dişleri hareket ettirdiği için ağrı olur. İlerleyen haftalarda alışmaya başladım, sadece yeni plağa geçtiğim gün ağrı oluyordu o kadardı! 

Plaklarınızı yalnızca yemek yerken çıkarıyorsunuz ve plaklarınız takılıyken sıcak içecekler içemiyorsunuz . Soğuk şeyler içebiliyorsunuz ama kahve çay vs. içtiğiniz zaman plaklar sararıyor . Bu benim açımdan en zor kısımdı çünkü çay kahve çok tüketen bir insanım ve sararmasın diye plakları çıkarmak zorunda kalıyordum , ee sürekli tak çıkar da zor oluyordu ,ayrıca günlük sürem de azalıyordu. Ama pipet kullanabiliyorsunuz,o zaman sıkıntı olmuyor (Tabi pipetle ben pek tadını çıkaramıyordum o ayrı konu). Ben tel görüntüsünden hoşlanan bir insanım aslında, ama çevremdekiler tel görüntüsünün hiç güzel olmadığının ve plakların şeffaf olmasının çok iyi olduğunu söylediler.

10. Haftamdan sonra lastik kullanımına geçtim, yani, geriye gitmesi gerekli olan dişlerinizin üzerinde ki plaklarda kesikler oluyor ve alt dişinize takılan vida ile kesik kısıma lastik takıyorsunuz . İşte bu lastik aşamasında epey zorlandım, plaklardaki kesik kısımlar etimi yaralıyordu ve lastikler sıkıyordu, tabi ki buna da bi süre sonra alışıyorsunuz. Ben bir dönem plak çıkarma sürelerimi aşırmaya başlamıştım ve bu yüzden de zorlandım, maalesef. Dışarıda, sokakta bir şeyler yemek istediğinizde plakları çıkarıp takma ve dişleri fırçalama aşamasını da düşünmeniz gerekiyor o nedenle heryerde bir şey yiyip içemiyorsunuz (aslında bu bir nebze de zayıflamanıza vesile oluyor). 

Bunları yazmam da ki sebep, kimseyi korkutmak değil ,sadece ben bu süreçte neler yaşadım paylaşmak istedim . Ben yaptırdığım zaman da, tedavi süreçlerini anlatanlar vardı ama böyle detaylı anlatan yoktu ,o nedenle yaptırmak isteyenler olursa diye  paylaşmak istedim .

Son olarak her başarı emek, çaba ve zorluk ister . Hiçbir başarı kolay elde edilmez . Acısıyla tatlısıyla bir sonuca ulaştım diyebilirim.

Saliha
Okumak güzel şeydir. Farklı diyarlara yolculuktur
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Dr. Phil Stutz ile Terapi Sırları
Sonraki
2022 Dünya kupası Katar

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.