Instagram Analiz Uygulamaları Ne Kadar Güvenli?

Instagram Analiz Uygulamaları Ne Kadar Güvenli?

 Çoğu kişinin karşısına çıkan ve Instagram hesabınızı kimin görüntülediğini, sizi kimin takipten çıktığını ve daha birçok şeyi öne süren uygulamalarla elbet en bir kez karşılaşmışızdır.  Peki bu uygulamalar ne kadar güvenli? Güvenli mi? Instagram bu uygulamalar hakkında ne düşünüyor? Kullanırken nelere dikkat etmeliyiz? gibi sorularımıza gelin hep beraber benim açımdan bakalım.

Instagram Analiz Uygulaması Nedir, Ne İşe Yarar?

Bu uygulamaları Instagram kullanıcı adı ve şifrenizi girerek kullanıyoruz. Uygulamalara giriş yaptığımızda genel olarak:

  • hesabınızı görüntüleyenleri görme,
  • sizi takip eden veya takipten çıkan kişileri görüntüleme
  • hesabınıza dair istatistikler oluşturma

gibi özellikler öne sürüyor, dersek yanlış olmaz.

Bu Uygulamalar Ne Kadar Doğru Sonuçlar Veriyor?

Bu soruya Instagram Veri İlkesi’nde ki metinleri okuduğumuzda cevap verebiliriz aslında. O metindeki kısa açıklamayı veriyorum.

Not: Kötüye kullanımın önüne geçmek için geliştiricilerin veri erişimini daha da sınırlandırıyoruz. Örneğin; son 3 ayda uygulamasını kullanmadığınız geliştiricilerin, Facebook ve Instagram verilerinize erişimini kaldırıyoruz. Ayrıca değişiklikler yaptığımız Giriş özelliğinin bir sonraki sürümünde, uygulama incelemesi yapılmadan bir uygulamanın sizden talep edebileceği bilgileri sadece adınız, Instagram kullanıcı adınız ve biyografiniz, profil resminiz ve e-posta adresinizle sınırlandırıyoruz. Başka herhangi bir verinin istenmesi için bizim onayımız gerekecek.…kullandığınız uygulama ve internet siteleri sizden Facebook arkadaşlarınız hakkında veya Instagram takipçilerinizin herhangi biri hakkında bir bilgi alamayacaktır.  Kısaca Instagram bize şunu söylüyor, “Biz sizin kullandığınız 3. parti (hesap bilgilerinizi girdiğiniz uygulamalar) uygulamaları kısıtlıyor ve erişimlerini en aza indiriyoruz. Hesabınızla ilgili sadece adınız, kullanıcı adınız, biyografi, profil resmi ve e-posta adresinizi veriyoruz.” diyor ve takipçilerle ilgili bir bilgi paylaşmadıklarını söylüyor.

Elbette Instagram bizim tüm verilerimize erişebilir bunu hepimiz biliyoruz. Ama bunu analiz programlarıyla paylaştığı anlamına gelmez ve öyle bir şey olsa bile çoktan açığa çıkardı.

Analiz Uygulamaları Ne Kadar Güvenli?

Size şunu kesin bir şekilde söylemeliyim ki bu benim görüşüm: bu uygulamalar güvenli değiller! Nasıl böyle kesin konuşuyorsun? diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Şöyle ki Instagram, Google Play ve App Store’da ki analiz programlarıyla hiçbir şekilde ortaklık yapmadığını biliyoruz. Yukarıda paylaştığım gibi tam tersi bu uygulamaları kısıtlamakta, veri erişimi yapmamakta ve kullanılmaması konusunda bizi imalı şekilde uyarmaktadır.

Mantıklı düşündüğümüzde hiçbir şey bilmeyen bir insan bile bu uygulamaların güvenli olmadığını idrak eder. Sonuçta kullanıcı adınızı ve şifrenizi arkadaşlarıyla bile paylaşmayan bizler; tanımadığımız uygulamalara yazmakta ve kendi elimizle vermekteyiz. Sizce güvenli mi?

Elbette şunu da soruyorsunuz. Uygulamadaki sonuçlar nasıl ortaya çıkıyor? Kişisel görüşüm: Sizin insanlarla olan etkileşiminizi, beğeni ve arama gibi etkinliklerinizi inceliyor ve karşınızda random bir kitle çıkarıyor. Belkide direk random yapıyordur kim bilir?

Bu Uygulamaları Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bu uygulamaları kullanırken dikkat etmemiz gereken şey şu: bu uygulamaları kullanmamalıyız.

Olabilir kullanmışızdır. O zaman hesabımızı güvenli hale getirmemiz gerekiyor. Yapacağımız ilk iş, analiz uygulamalarını kaldırmak olacaktır. Daha sonra şifrenizi yenilemek, 2 adımlı doğrulamanızı açmak ve giriş yapılan yerleri kontrol etmeniz olacaktır. Bu ayarlara Instagram uygulamamızda güvenlik ve gizlilik ayarlarından ulaşabilirsiniz.

 Bu tür uygulamalar kullanarak yalnızca, kullanmış olduğunuz uygulamanın sahipleri kazançlı olacaktır.

Hakan Karagöz
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
karmaşıklık..
Sonraki
Bir Şair Hatırlanmak İsterse

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.