İnsan ve Fare Melezini Oluşturacak Araştırma Onaylandı

İnsan ve Fare Melezini Oluşturacak Araştırma Onaylandı

Japonya’da bilim dünyasında çok konuşulacak bir gelişmeye imza atıldı. Japon hükümeti Tokyo Üniversitesi’nin fare embriyolarında insan hücreleri büyütmeyi amaçlayan bir bilimsel araştırmasına izin verdi. Japonya’da bilim insanlarının ürettiği embriyonun 14 günlük büyüme sürecinin ötesine geçmesi yasaktı. Ancak bu yasalar ülkenin eğitim ve bilim bakanının bu tip çalışmaların gündeme getirilebileceğini söyleyerek yeni yönergeler yayımlamasının ardından geçen mart ayında gevşetilmişti. Bu olayın ardından fare ve insan melezi meydana getirmeyi hedefleyen bu araştırmanın gerçekleştirilmesi onaylandı.

Ünlü genetikçi Hiromitsu Nakauchi’nin yönettiği araştırmanın amacı  ihtiyacı olan insanlara nakledilebilecek organ geliştirmeye götürecek hayati bir adım atmak. Dr. Nakauchi’nin deney başvurusu kabul edilen ilk örnek niteliğinde. Araştırma kapsamında insan hücreleri sıçan ve fare embriyolarında büyüyecek, ardından Tokyo Üniversitesi’nde yapılacak deneylerin bir parçası olarak taşıyıcı bir hayvana yerleştirilecek. Asahi Shimbun gazetesine konuşan Nakauchi, hemen insan organları yaratmayı beklemediklerini ancak bu araştırmanın gelecekte insan organı üretme konusunda önemli bilgiler edinmeyi sağlayacağını söyledi.

İnsan ve Fare Melezini Oluşturacak Araştırma Onaylandı

Melez Yaratık Oluşmasından Korkuyorlar

Nakauchi şöyle dedi: “Yavaş yavaş ilerlemeyi planlıyoruz ve melez embriyoları birkaç yıla kadar büyütmeye teşebbüs etmeyeceğiz. Embriyolar, hayvan organlarının çoğunlukla şekillendiği 14,5 güne ve fare organlarının oluştuğu 15,5 güne kadar büyütülecek.” Öte yandan insan ve fare melezi meydana getirecek bu araştırmaya etik açıdan karşı çıkanlar da oldu. Karşı çıkanlar, bilim insanlarının “Tanrı’dan rol çaldığını” iddia etti.

Eleştiri oklarını bilim insanlarına çeviren bu kişiler, insan hücrelerinin hayvan vücudunun diğer bölgelerine geçerek yarı hayvan, yarı insan bir yaratık oluşmasından endişe ediyor. Ancak onaylanan bu araştırmanın çok büyük bir gelişme olduğunu savunan Hokkaido Üniversitesi’nde bilim politikacıları araştırmacısı Tetsuya Ishii, “İhtiyatla ilerlemek güzel. Bu huzursuz ve kaygılı toplumla diyalog kurmayı mümkün kılacak” dedi.

Pelin Aykın
26 Şubat 1996’da İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik mezunu. 2 yıl bir gazetede çalıştı. Yazmayı, okumayı, seyahat etmeyi ve farklı renkleri tanımayı sever. En önemli özelliği ise Rock’n Roll aşığı olması.
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Gençlik ve Sosyal Ağlar
Sonraki
Bugün Ölseydim Yaşayacağım Pişmanlıklar

İlginizi Çekebilir

kooplog'da yeni misin?
  • Kişisel akışını oluştur
  • Favori yazarlarını takip et
  • Yazılarını binlerce okura ulaştır
  • Yarışmalara katıl, ödüller kazan
Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için kaydol!
kooplog'da yeni misin?
  • Kişisel akışını oluştur
  • Favori yazarlarını takip et
  • Yazılarını binlerce okura ulaştır
  • Yarışmalara katıl, ödüller kazan
Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için kaydol!
kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.