İçsel Yolculuğunuzda Size Yardımcı Olacak Üç Kitap

İçsel Yolculuğunuzda Size Yardımcı Olacak Üç Kitap

Bir yazı daha yayınlamak istedim bugün. İçsel yolculuk ile alakalı üç kitaptan bahsedeceğim. Üçü de aynı yazardan aslında. Ama okuduğumda beni çok farklı bir şekilde düşündüren kitaplar.

SİMYACI – PAULO COELHO

Her şeyden önce söylemek isterim ki bu kitabın sadece ilk 25 sayfasını falan okuyabildim. Çünkü benim değildi. Ama ne kadar değerli bir kitap olduğunu biliyorum. Aslında bu yazarı ilk bu kitabıyla tanıdım. Ama diğer iki kitabını satın aldım. Neden bilmiyorum 😀

Neyse konumuza dönelim. Bu kitabı duymuş olmanız ihtimal. Çünkü gerçekten popüler oldu ve dünya çapında bir üne ulaştı. Kitabın konu ise şu; Simyacı, İspanyadan kalkıp Mısır piramitlerinin eteklerinde hazinesini aramaya giden Endülüslü genç bir çoban Santiago’nun masalsı yaşamının öyküsü. İspanya’da yaşamakta olan Santiago gezmeye yeni yerler görmeye meraklı olduğu için okuma-yazmayı çok iyi bildiği halde çoban olmayı tercih eder.

Kitabı okumadığım için fazla yorum yapmadan diğer iki kitaba geçmek istiyorum.

VERONİKA ÖLMEK İSTİYOR – PAULO COELHO

Bu kitabın konusu şöyle; Bir gün Veronika adlı baş karakterimiz hayatının tek düzeliğinden sıkılmıştır. Artık hayat onun için her günü aynı geçen rutin ve sıkıcı bir evredir ve ölmesi gerektiğine karar verir.

Daha az trajik ve daha romantik bir ölüm için uyku hapları içer ve ölmeyi bekler. Bir süre sonra bilinci kapanır. Uyandığında ise bir akıl hastanesinde bulur kendini. Baş doktor ona bir hafta içinde öleceğini söyler.

Veronika ilk başlarda bunu dert etmez. Çünkü zaten amacı ölmektir. Ama bu bir hafta içinde fikirleri değişir. Yaşamanın, hayatta olmanın, nefes alabilmenin ne kadar değerli olduğunu anlar. Bunun bir nimet olduğunu fark eder. Ama bir hafta içinde ölecektir. Peki Veronika’ya ne olacak.

Kitap cidden harikaydı. Ayrıca kitap birkaç farklı kişinin hikayesini barındırmakta.

ELİF – PAULO COELHO

Bu kitabın baş karakteri ise yazarımızın ta kendisi. Açıkçası ben kitabı gerçekten anlamak için iki kere okudum. Biraz karışıktı. Okuyabilmeniz için gerçekten odaklanmanız gerekiyor.

Uzun uzun özetlemektense kısaca yazacağım. Yazarımız bir süredir bilgelik yolunda gelişmesinin durduğunu hissetmektedir. Belki de yapması gereken tek şey, esrarengiz ustası J.nin tavsiyesine uyup, “gönlünün onu çektiği yere” gitmektir. Rastlantılar Coelho’yu Rusya’ya savurur. 9.288 kilometrelik yolu, bu uçsuz bucaksız ülkeyi baştan sona trenle kat etmeye karar verir. Daha ilk durağından itibaren manevi bir arayışa dönüşen bu yolculukta ona üç kişi eşlik eder: bir Tao ustası, Rus yayıncısı ve en ilginci, yetenekli bir keman virtüözü olan, sıra dışı , genç bir Türk kadını: Hilal…

Bu kitabın arkasındaki tanıtım yazısıydı. Şu an kararsız olabilirsiniz ama kitabı okuduğunuzda kendinizden bir çok şey bulacağınıza eminim. Gerçekten ilginç bir kitap ve okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Belki de içsel yolculuğunuzu farklı bir seviyeye taşıyacak o kitap, budur.

Yazım bu kadardı. Umarım keyifle okumuşsunuzdur. Herkese iyi akşamlar dilerim.

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir yorum

Yorum Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.