Hollanda’da Otobüs Durakları Arı Yuvasına Dönüştürüldü

Hollanda, Utrecht şehrini 2040 yılına kadar sürdürülebilir bir şehir haline dönüştürmeyi planlıyor. Bu hareket kapsamında otobüsleri elektrikli otobüslerle değiştirme sürecinde ve bisiklet yolları boyunca güneş panelleri döşemeyi planlıyor. Ancak bu proje kapsamındaki en ilginç yenilik otobüs duraklarına yapıldı. Utrecht şehrindeki 316 otobüs durağı arı tozlaşmasını desteklemek için yeşil çatı ile dekore edildi. Hollanda’daki 358 arı türünün yüzde 56’sının nesli tükeniyor. Şehir, otobüs duraklarını yeşil bitki alanlarına dönüştürerek tozlaşmayı ve arıların üremesini desteklemeyi amaçlıyor. Çatılara sık bakım gerektirmediğinden dolayı damkoruğu bitkisi yerleştirildi. Ayrıca yeşil çatı otobüs durakları yağmur suyunu depolayacak, hava kalitesini iyileştirecek ve yaz aylarında soğutma sistemi olarak kullanılacak.

Hollanda’da Otobüs Durakları Arı Yuvasına Dönüştürüldü

Teşvik İçin Halka Ödeme Yapılacak

Öte yandan 20 metrekareden fazla çatısı olan kişilere ödenek sunan devlet böylece şehirde yaşayanların kendi çatılarını yeşil çatılar haline getirmeleri için teşvik edecek. Arıların çoğalması dünya ekolojisi için çok önemli. Dünyadaki insan tüketimine yönelik üretilen mahsüllerin yaklaşık yüzde 75’i tozlaşma yapan canlılara bağlı. Ancak, tarımsal uygulamalardaki değişiklikler arılar gibi birçok tozlaşma yapan canlıların hayatını tehlikeye atıyor. Bu sebeple Hollanda’daki arılara yönelik girişim diğer ülkelere de örnek olacak nitelikte.

kooplogger

Yazar: Pelin Aykın

26 Şubat 1996’da İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik mezunu. 2 yıl bir gazetede çalıştı. Yazmayı, okumayı, seyahat etmeyi ve farklı renkleri tanımayı sever. En önemli özelliği ise Rock’n Roll aşığı olması.

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.