Hobi Mi Yoksa Bir Aşk Mı? 'Kaktüs hayranlığı'

Çok küçük yaşlardayken hatta henüz 1. sınıftayken adını ve ne olduğunu ilk öğrendiğim zamanlarda inanılmaz ilgimi çekmişti . Su depolaması ve aslında bir bitki olması tüm ilgimi üzerine toplamıştı . Çok istiyordum en azından bir çeşidine sahip olabilmeyi ama hiç olmamıştı . Dikenli olduğu için de küçükken çiçekçilerde satılmaz zannediyordum .                                                              

Birgün gezdiğimiz an bir evin duvarında denk geldim . Çok istedim . Ama tabikide isteyemedik ev sahibinden . Zaman geçti bir yıl kadar . Yine oradan geçtiğimiz bir günde istedik ev sahibinden . Eve gelir gelmez diktik . Çok mutluydum . Bir yıl sonra çiçek açtı . Çok şaşırmıştım . Öylesine dikenlerin içinde varlığını sürdüren bir bitki nasıl çiçek açabiliyordu .                                

Anlamlandıramıyordum bunu bir türlü . 

Nettim . Birşey ya iyi olabilirdi ya kötü . Ya siyahtı , ya beyaz . Gri yoktu gözümde .

Çölde yetişiyor olması gözümdeki değerini arttırmıştı . Her ne kadar yaşanılamayacak bir yer olsa da çöl ,en az deniz kadar güzeldi gözümde . 

O kaktüsüm öldü belki ama aynısından buldum iki yıl kadar önce . Yaşıyor ve aynı renk devasa çiçek açıyor . Boyuna uzayan güzel kaktüsler de var ama pek bakabildiğim söylenemez . Fakat yinede iyi bakabildiğim çok türü var . 

En güzel hobilerden biri olabilir bitki sevgisi . Bitkiyi sevmeyen insan , insanları ne denli sevebilir ki ?

Tartışılır !                                                                                                                          

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

8 Yorum