in

Herkesin Şifası

Herkesin Şifası

Yeterince beklerseniz her kitap bir işe yarar. Kitap ve kedi merakım yıllarca değişmeyen iki özelliğimdir. Evimde henüz okuma sırası gelmeyen pek çok kitabım ve iki kara kedim var. Ruh halime ve gözüme hitap eden her kitabı alabilirim. O an beni çeken neyse elim ona gider. Şöyle bir karıştırırm, arka sayfadaki kısa cümleleri okurum, yazar hakkında, ön söz derken kitabın içindeyim. En sevdiğim Frida görseli ve üzerinde bir çift lafı olan ayracım da kitap içinde yerini alır. Kahve, kedi mırıltısı ve okuma sanatı paha biçilmez. Kitaplığın karşısına geçip dakikalarca seyrettiğiniz olmuştur. Raftan daha önce okuduğunuz bir kitabı çıkarıp ihtiyaç hissettiğiniz yönünüzü tamamlamaya çalışmak, kitap sevenler için olası bir durumdur. Bunun içindir ki okuduğum kitabı elden çıkartmam. Çünkü her kitap yeniden ve illa ki işe yarar. Kitaplıkta bugün beni yeniden çeken, Doğan Cüceloğlu ‘nun Savaşçı kitabı oldu. Çok yıllar önce Savaşçı ve asi bir ruh ile okuduğum ve kendimi Savaşçı sandığım dönemlerde elime geçen bir eserdi.

Herkesin Şifası

Bir dönem kaybettim kitabı, sonra kitaplığımda mutlaka olmalı deyip yeniden satın aldım. Şimdi ara ara bakıyorum kitaba, cümleler okuyorum. Gördüğüm ve anladığım kadarıyla yıllarca savaşmışım hala da kalıntılar antik kent edasıyla içimdeler .Şu anki sulh edamla gülümseyerek tekrar gözden geçiriyorum. Her şeyin kesişmeden, birbirine dolanmadan paralel ilerlemesi kişiden kişiye değişen bir durumdur. Taşları yerli yerine koymak, doğru zaman, doğru insan, doğru kitap, şimdi ve burada olmak felsefesi ile bağlantılı. Bunu anlama aşamasına da zaman diyorlar. Her şey yolunda gidiyorsa, yani sübliminal mesajları doğru okuyabiliyorsan da şanslı rütbesini yapıştırıveriyorlar. Burada önemli olan negatif yada pozitif, kimse sana birşey yapıştırmadan senin kendine neyi yakıştırdığın. İnsan olarak her şeyin en iyisine, rahat, düzenli, güvenlisine, güzeline layığız. Akıl hocalığının da toplumda yaygın olduğunu hepimiz deneyimlemişizdir. Bu sebeplerdendir yaşımız ve yaşam standartlarımız ne olursa olsun kendimizi ara ara geçmiş yaşantılarımzdan çıkardığımız deneyimlerle güncelleyelim. Tarih tekerrürden ibaret gerçekten. Ne yaparsak sonucu ne olur öngörülür bir şey. Kitaplar bu kişisel başarımız için birer aracı, kediler ise şifacı. Boş boş konuşan akıl hocaları dönüp aynada kendine bir baksın. Olay basit. Her şeyin başı sevgi. Sevin, sevilin. Basit düşünme tecrübesi mutluluk getirir. Kalın sağlıcakla. 

yazar

Yazar: Handan Günaydın

🦋Görsel sanatlar öğretmeni ~öğrenme meraklısı~ kitap sevdalısı~ insan psikolojisine meraklı ve hayran~enerjisine sahip çıkan~kendisiyle barışık~seven sevilen ~ruh duygu davranış huy estetiğin önemseyen. 💕
kedileri olan evli ve bir çocuk sahibi üretmeye ve faydalı olmaya aşık biriyim. 🎱

Blog Yazar

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.