Herkesin Doğru Bildiği Yanlış; Mandela Etkisi

Daha önce mandela etkisini duymuş muydunuz? Mandela etkisi kısaca herkesin doğru bildiği yanlış şeylerdir. Büyük bir kitlenin bir bilgiyi ya da olayı başka insanlara yanlış aktarmasıyla ortaya çıkan toplumsal bir yanılsamadır. Bu genellikle medya üzerinden yapılan bir manipülasyondur. Mesela bir kişi çıkıp ünlü bir kişinin öldüğünü söylerse ve herkes buna inanırsa o kişiyi öldü bileceklerdir.

Mesela “Bir insan hayatı boyunca sekiz kilo böcek yer.” bilgisi yalandır. Bir kadın (adını hatırlamıyorum ama sanırım bir araştırmacıydı) bu bilgiyi internet ortamına sürmüş ve sosyal medyada paylaşılan şeylerin ne kadar hızlı yayıldığını tespit etmiştir. İşte bu mandela etkisidir. Doğru bilinen yanlış bir bilgi.

Hadi mandela örneklerine bir göz atalım.

Wolksvagen’in logosunu nasıl hatırlıyorsunuz? Yoksa Volkswagen mi demeliydim? İnternette her iki şekilde de aratılıyor ama doğrusu Volkswagen. Ayrıca doğru logo sağdaki.

Açıkcası bunu görene kadar ben de sağdakini doğru zannediyordum. Ama gerçek Pikachu’nun kuyruğu tamamen sarı.

Son olarak da bu. Tunes mı, Toons mu? İnternetten aratırsanız doğru olanın Tunes olduğunu göreceksiniz.

Kısaca mandela etkisi için kelebek etkisi de diyebiliriz. Küçük bir yanlış bilgi insanlar arasında yayılıyor ve yığılarak büyük bir yanlış haline geliyor. Aslında bunun küçük örneklerini hayatımızın birçok kısmında görebiliriz. Bazı insanlar dedikodu yaymayı iyi biliyor.

Son olarak da buna neden ‘Mandela’ dendiğini anlatayım. Mandela aslında bir insan. Nelson Rolihlahla Mandela ya da kabile adıyla Madiba, Güney Afrikalı Anti Apartheid aktivist ve Güney Afrika Cumhuriyeti’nin ilk siyahî devlet başkanı. 1994’te ilk defa tüm halkın katıldığı seçimlerde devlet başkanı seçilmiştir.

Mandela, 1956 yılında 155 eylemciyle beraber en ağır düzeyde vatana ihanetle suçlandı ama hakkındaki suçlamalar, dört yıl süren duruşmaların ardından düşürüldü. Bir süre sonra hükümeti devirmeye ve halkı kışkırtmaya çalışmakla suçlanarak tutuklandı ve hapse atıldı.  1990 yılında devlet başkanı De Klerk tarafından şartsız olarak serbest bırakıldı.

Mandela öldüğünde 2013 yılıydı ve hapisten çoktan çıkmıştı. Ancak birçok insan onun hapiste öldüğünü sanıyordu. Bu olay Mandela olayı olarak tarihe geçti ve Mandela etkisi ortaya çıktı.

Umarım keyifle okumuşsunuzdur. Hepiniz sağlıcakla kalın. <3

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

2 yorum

Yorum Yazın
  1. Kelebek etkisi çok daha farklı bir olay. Kelebek etkisi normalde küçük olan bir etkinin katlanarak artmasını açıklar. Bir kelebeğin kanat çırpması, Dünyanın yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir. Örneği ile ünlenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.