Herkese İlham Olacak Bir Kadının Hikayesi "Oprah Winfrey"

       Oprah Gail Winfrey, ABD televizyon tarihinin en çok izlenen talk show programlarından birisi olan ve kendi adıyla anılan The Oprah Winfrey Show’un sunucusu olan sanatçıdır.

       Hiç hoş olmayan bir çocukluk geçiren Winfrey’in kabusu 9 yaşında amcası tarafından tecavüze uğrayarak başlamış 14 yaşında hamile kalarak ve evden atılarak başlamıştır.

       Destek gruplarından yardım almak için devlet kurumlarına başvurur fakat şanssızlık yakasını bırakmaz. Bu gruplarda ona yer kalmamıştır ve aradığı desteği bulamaz.

       Tam umudunu kaybettiği sırada annesinden ayrılmış babasına ulaşır ve bir dönem için huzura kavuşur. Ancak doğum sırasında oluşan sorunlar nedeniyle oğlunu kaybeder.

       17 yaşında özgüveni yavaş yavaş yerine gelmiş olan Oprah bir güzellik yarışmasına girer ve kazanır.

       19 yaşında kendini daha farklı bir şekilde ifade etmek ister ve ilk siyahi program sunucusu olarak Nashville’de işe başlar. 

       Ardından Baltimore gibi daha büyük bir şehirde televizyonculuk kariyerine devam eder ve ‘People are Talking’ programının sunucusu olur. Bu program ile insanların sorunlarına daha fazla eğilmeye başlar.

       Tam 30 yaşında Chicago’da adı ‘Oprah Winfrey Show’ olan programına sonunda kavuşur. Kariyeri artık durdurulamaz şekilde yükselmektedir.

       Bir yıl sonra Steven Spielberg’in yönettiği ‘The Color Purple’ filmindeki rolüyle Oscar adayı olur. Bu filmden sonra TV programcılığına daha fazla eğilir.

       90’larda artık Amerika’nın en çok izlenen sabah kuşağı programına sahiptir ve adı bir marka haline gelmiştir. Programında rock yıldızlarından politikacılara herkese yer vardır. Amerikan’ın en çok güvenilen isimlerinden biri haline gelmiştir.

       Ayrıca 2007 yılında Güney Afrika’da kızlara özel bir Liderlik Okulu açmak için 40 milyon dolar harcadı. Daha sonra 140 milyon daha yatırarak okulun eğitim hayatına kaliteli şekilde devam etmesini sağladı.

       Yoksul bir hayatta mücadele eden ‘Çuval kız’ artık ABD’nin en etkili ve ünlü insanlarından biri. Sıra dışı hikayesi, pahalı hediyeleri ve parayı önemsemeden yaptığı harcamalar onu merak edilen biri yapıyor.

       

       

       Gene dünkü gibi yanlışlıkla sildiğim için tekrar yazmak zorunda kaldım:( Umarım beğenerek okumuşsunuzdur. Lütfen beğenerek bana destek olmayı unutmayın. Hepinize iyi akşamlar.

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.