Her Adım Bir Seçim

Zamanın içinde kaybolanlardan biriyim. Dünya üzerinde o kadar güzel anlar var ki bir o kadar uzak kaldığım. Ben zamanın içinde kayboldum. Biliyorum geri gelmeyecek hiçbiri. Böylesine negatif bir giriş yapmak istemezdim ama soyut kavram somut gerçekliği yansıtıyor.

Kendime soruyorum zamanı şimdiki düşüncelerimle beraber geriye sarma şansım olsaydı neleri değiştirebilirdim?  Yine aynı cesaretsiz kimliğimle mi olurdum yoksa bir şeyler için adım atar mıydım?  Peki ya şimdiki zaman. Şu an yani. O da bir gün gelecekte geçmişe dönüşmeyecek mi? Belki 20 yıl sonra bu anlar için bunu söyleyeceğim. Yani tamamen seçimlerimizde gizli bir olay bu. Çok sevdiğin kıza açılmak, hatta birini sevme cesareti gösterebilmek, bir amacı gerçekleştirebilmek, başardım diyebilmek, zaman harcamak tüm bunlar için, iyi bir insan olarak kalabilmek.

Her seçimin sonuçları vardır. Her seçim farklı bir sonuç doğuracaktır. Her kelime, o kelimenin ne olduğundan tutun da nasıl söylenildiğine kadar insanların kafalarında farklı bir hisle bütünleşecektir. İşte değişim için bir şans daha. Halbuki avuçlarımın içinde dünya. Ben nereye gitmek istersem oradayım ve kesinlikle kendimi kandırmıyorum. Normal insanlar gibi bir hayatımın olmayışı insanların bir bakıma beni öz güvensiz hale getirmesinden kaynaklı. Hepimizin hayatında buna benzer zorbalıklar vardır. Benim ki biraz ağır oldu galiba. Ne yaşadığıma dair hiç bir fikrim yoktu. Çok geç aydınlandım. Çok geç farkına vardım. Çektiğim acıysa bunun adını bilmiyordum. Ne yaşadığımı bile bilmiyordum. Onu umursamadım. Belki de o anlardan ötürü başıma gelen çoğu şeyi umursamam. 

Ama öğrendim. Okudum. İyi insanları gördüm. Farkındalık kazandım ve eski beni mezara yolladım. Bu bir çok şeye mal oldu tabi ki.  Eski bende olan bir kaç özelliğimin şimdiki bende olmasını çok isterdim mesela. Ama bazı özellikler geri getirilemez. Bu çocukken deli gibi ve özgürce  koşmanın yaş aldıkça adım adım yürümesi gibi doğal bir durum. İşte bunun farkında olmak çok güzel. Şimdiki ben eskiye göre daha akıllı. Daha yapıcı ve koruyucu. Mantıklı düşünen ve en azından gerçek bir amaç taşıyan biri. 

Bir insan öğrendikleriyle değişebilir. Ama her adımda daima birden fazla seçenek olacak. Artık konfor alanından kurtulmanın zamanı geldi. Dört duvar arasında erimek için dünyaya gönderilmediğimiz kesin. Bir ve ya birden fazla nedenle buradayız. Sürekli insanlar doğuyor.Acaba kimsenin göremediği bir şey mi var değişmesi gereken?

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.