Hayır Diyebilmenin Önemi

Çoğu insan için hayır diyebilmek zor gelir. Ama hayır diyebilmenin bizler için önemi ve yararı büyüktür. Çoğu zaman karşımızdaki insanı kırmamak için hayır diyemeyiz ama burada önemli nokta içimize sinmeyen, istemediğimiz şeylere hayır diyebilmektir. Ve karşımızdaki insanı kırmamayım derken bizim kırılmadığımızdan, üzülmediğimizden emin olmaktır. Karşımızdaki insanın bizden istediği şeyler her zaman bize uymayabilir. Bu gayet doğaldır. Her insanın düşünce tarzı, duyguları, hayata bakışı, karakteri, huyları farklıdır. Bu yüzden insan ilişkilerinde de birtakım anlaşmazlıklar olabilir. Bu yüzden de neye evet, neye hayır dememizde farklılaşacaktır. Biz insanlar olarak hayır demeye ihtiyacımız vardır. Kendimize olan saygımız, güvenimiz, sevgimiz için gerektiği durumlarda hayır diyebilmeliyiz. Hayır diyebilmek, kendimizi önemli, değerli gördüğümüzün işaretidir. İstemediğimiz, yapamayacağımız, bizi ilgilendirmeyen konulara hayır diyebilmek öz güven ve öz saygı belirtisidir. Ve insanlara karşı hem sınırlarımızı belli etmenin yoludur hem de kendimizi tanımanın ve insanlara karşı tavrımızı ve karakterimizi doğru bir şekilde yansıtmanın önemli yapı taşıdır.

Hayır Diyebilmenin Bizlere Kazandırdıkları Nelerdir?

 • Herhangi bir konudaki düşüncelerimizi net bir şekilde ortaya koyduğumuz için öz güvenimiz artar. Bu kararlı duruşumuz sayesinde, herhangi bir konuda belirsizlik ortadan kalkar. Bu sayede ne istediğini bilen, kendine inanan ve güvenen bizi ortaya çıkarır.
 • İstemediğimiz, bize uymayan, yapamayacağımız şeylere hayır dediğimiz için kendimize öz saygımız artar. Kendimizi daha iyi tanırız, kendimizde bilmediğimiz özelliklerin farkında olup neyi yapabileceğimiz neyi yapamayacağımız konusunda farkındalık kazanırız.
 • İstemediğimiz şeylere hayır diyerek, kendimizi öncelik yaptığımız, kendimizi önemli gördüğümüz için kendimizi değerli ve önemli hissederiz. Kendimizi önemli ve değerli gördüğümüzde, kendimizi severiz, saygı duyarız. Kendimizle olan ilişkimizi geliştirdiğimizde, insanlarla olan ilişkilerimizde iyileşir ve gelişir.
 • Hayır diyerek insanlara herhangi bir konuda tavrımızı net bir şekilde ortaya koyarız. Bu sayede insanlar bizi tanır ve neleri yapabileceğimiz neleri yapamayacağımız konusunda bilgi sahibi olurlar. İlerleyen zamanlarda bunu bilerek bize yaklaşım sağlarlar.
 • İstemediğimiz şeylere hayır diyerek, kendimizi mutsuz ve öfkeli hissetmeyiz. Aksine mutluluğumuz artar. Boş yere endişe altına girip, gereksiz sorumluluk altında olmayız.
 • Hayır demek, ulaşılamaz olmak değildir. Tam aksine böylelikle kendimize sahip çıktığımız, kendimizi koruduğumuz için kendimizle gurur duyarız.
 • Hayır dediğimiz için kaygı, korku,stres gibi olumsuz duygu durumu altına girmeyiz. Böylelikle net duruşumuz sayesinde zihnimiz nefes alır, rahatlarız.
 • Bize uymayan şeylere hayır diyerek, kendi istediğimiz ve yapabileceğimiz şeylere odaklanırız. Zihnimiz karmaşa altında olmaz. Kendi yaşamak istediğimiz hayata odaklı oluruz.
 • İstemediğimiz şeylere hayır diyerek, insanları tanırız. Kararlarımıza saygı gösteren, bizi önemseyen, seven bizi seçimlerimizle kabul eden ve hayata bakışımızı seven insanların farkında oluruz. Bize saygı göstermeyen, önemsemeyen, çıkarı için kullanan insanları da hayatımızdan çıkararak, kendimizi önceliğimiz yapar, hayatımızdan bizi olumsuz etkileyen insanlardan uzak dururuz.
 • Karakterimizi, kişiliğimizi, insanlarla ilişkilerimizi, davranışlarımızı daha iyi anlar, ona göre hayata bakışımızı belirleriz.
 • Hayır diyerek kendimiz oluruz. Başkasının istediği gibi biri olmayız. Kişilik haklarımız ihlal edilmez.
 • Hayattaki sınırlarımızı belirleriz. Kırmızı çizgilerimizi anlayıp ve farkında olup; kendi potansiyelimizi anlamış oluruz. Çizdiğimiz sınırlarla neyi yapabileceğimiz, neyi yapamayacağımız konusunda bilgilenmiş oluruz.

Hayır diyebilmek bizi biz yapan, kim olduğumuzu anlatan, bizi yansıtan önemli detaylardır. İstemediğimiz şeylere hayır deyip, sınır koymak kendimiz için gereklidir. Hayır demekten ve insan ilişkilerinde hayır kelimesini duymaktan korkmayın. Evet kelimesi ne kadar doğal karşılanıyorsa hayır kelimesi de doğal karşılanmalıdır. Hayır diyememenin altında pek çok neden yatabilir. Altında yatan sorunu anlayıp, kavrayıp harekete geçmeliyiz. İstemediğimiz konularda hayır diyerek kendimize pek çok şey kazandırırız. Benliğimizin ve yapabileceklerimizin farkında olup, hayat yolculuğunda iyi hissederek ve ne istediğimizi bilerek yola devam ederiz.

Sevgilerle…

Esin Özgan
Yazmayı, okumayı, araştırmayı, öğrenmeyi seven bir ilham perisi...🧚🏻‍♀️
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Kolayca kilo vermek için yapılması gerekenler!

Kolayca kilo vermek için yapılması gerekenler!

Sonraki
GÜÇLÜ VE ZAYIF YÖNLER – SWOT ANALİZİ

GÜÇLÜ VE ZAYIF YÖNLER – SWOT ANALİZİ

İlginizi Çekebilir

kooplog'da yeni misin?
 • Kişisel akışını oluştur
 • Favori yazarlarını takip et
 • Yazılarını binlerce okura ulaştır
 • Yarışmalara katıl, ödüller kazan
Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için kaydol!
kooplog'da yeni misin?
 • Kişisel akışını oluştur
 • Favori yazarlarını takip et
 • Yazılarını binlerce okura ulaştır
 • Yarışmalara katıl, ödüller kazan
Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için kaydol!
kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.