Hayat Edebiyattır

Edebiyat bir tutkudur, coşkudur. Bu coşkular okudukça haz alınan bir tutkuya, belki oradan da yazmaya doğru dönüşebiliyor. Edebiyat bireyin, edebiyat toplumun, edebiyat kitapların da tarihidir.

Her okuyanın değil, hür okuyanın ve okumuş olduklarını varoluşu içerisinde anlam kazandırabilenlerin vaz geçemeyeceği bir güzelliktir edebiyat. Edebiyatın her türünde insan, insanın bütün halleri sözcüklerde ete kemiğe bürünür. Şiir olur, öykü olur, roman, olur, deneme ve destan olur… Edebiyatı yazanlar ve edebiyat üzerine yazanlar da elbette edebiyatın konusu dışında olmazlar. Onlar da eserlerinin yanında birer portre olarak edebiyatın ta kendisi olurlar. Çünkü bilinir ki eser yazardan, yazar eserden tamamen bağımsız olarak düşünülemez.

Kısaca edebiyat ve edebiyatçılar üzerinde çok şeyler söylenebilir, söylenmiştir de. Edebiyat üzerine yazanlar buna çok farklı görevler de yüklemektedirler. Bu düşüncelerden bazıları çağına göre tartışılır olsa da bazıları çağını da aşan görevler yükler. Mesela Kemal H. Karpat da edebiyata görev yükleyenlerden biridir. O insanın, “olgun bir seviyeye ulaşma çabasına edebiyattan başlamak zorundayız. Çünkü hiçbir eğitim alanı insanın kafasını ve ruhunu geliştirmekte edebiyat kadar etkili değildir” der.

Her yazılan edebiyat olmadığı gibi, her edebiyat eserinin etkisi de aynı derecede değildir. Çünkü kuvvetli etkiyi her kalem başaramamaktadır. Mesela bu başarıyı sağlayanlardan Tolstoy’un bir öyküsü için Maksim Gorki’nin ifadesi çok anlamlıdır. O, fırıncı çıraklığı yıllarında, Tolstoy’un bir öyküsünü okurken, öylesine kendinden geçer ki, “acaba kâğıdın içinde büyülü bir şey mi var” diye havaya kaldırır bakar, kontrol eder. İşte edebiyat biraz da budur. Yani çıplak, görünen gerçeklikten ziyade duyguları ve tutumları yazıya katan insan gerçekliğidir. Bunun için hayat edebiyattır.

Bu kitapta edebiyat ve edebiyatın çeşitli alanları üzerine yazdığım kısa denemeler yer almaktadır. Bu denemeler bir anlamda edebiyatla ilgili fikir alıştırmaları olarak da düşünülebilir. İçimden geldiği gibi, o an düşündüğüm gibi rahatça yazdım. Bu denemeleri okuyucuların da rahat okuyacağını umuyorum. (Hayat Edebiyattır dosyasının Sözbaşı)

Rapor Et

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir