Hayal etmeyi bırak, kendini motive et ve gerçekleştirmek için harekete geç.

     Özellikle şu günlerde hepimizin motivasyona ihtiyacı var. Pandemi yüzünden bir çoğumuz evdeyiz. Ben her ne kadar ev insanı olsam da bir süre sonra evcimen kişileri bile bunaltabiliyor bu durum. Hepimizin motivasyona ihtiyacı olduğu bugünlerde en çok da öğrencilerin buna ihtiyacı var sanırım.

     Ben de öğrenciyim ama üniversite sınavıma henüz var. Bu nedenle çok fazla gerilmiyorum. Fakat önlerinde belirsizlik olan 2021 tayfa için durumun oldukça zor olduğunuz farkındayım.

     Evet belki de çok uzun bir süre kalmadı ve gergin hissediyorsunuz. Belki de bazılarınız hiç çalışmadı ve durumun ciddiyetini yeni fark ettiniz. Geriliyorsunuz, geriliyorsunuz ve geriliyorsunuz.

     Ancak açık konuşmak isterim ki gerginlik size hiçbir şey getirmeyecek. Gergin, sinirli, üzgün ya da stresli olduğunuz için kimse sizi iyi bir üniversiteye almayacak. Bir şekilde çalışmak ve kazanmak zorundasınız.

     Aslında youtube bir çok motivasyon videosuyla dolu ve pek çoğu oldukça yararlı. Gerçekten açıp birkaç dakikada gaza gelebiliyorsunuz. Tabii bazılarımızda bu sadece birkaç saatlik ile sınırlı kalabiliyor. Bu yüzden sürekli olarak bir moral yükselticiye ihtiyacımız oluyor.

     İşte burada iş kendimize düşüyor. Sonuçta her şey bizde bitmiyor mu? Moralimizi yükseltecek biri varsa o da kendimizizdir.

     İlk baştan başlayalım.

     Ne istiyoruz?

     İyi bir üniversite.

     Ne kadar zamanımız var?

     Birkaç ay.

     Ne yapmalıyız?

     Ders çalışmalıyız.

     Ama nereden başlayacağımı bilmiyorum!

     Çok basit. Nerden başlayacağınız gerçekten çok basit. Eminim defalarca duymuşsunuzdur. Ama ben gene de tekrar etmek istiyorum.

     Plan yapın.

     Plan ve disiplin. Başarıya giden yolun bu olduğu çok açık. Size ilk gereken iyi bir plan. Eğer sıfırdan başlayacaksanız her şeyi not edin. Çalışmanız gereken konuların hepsini yazın. Günlük, haftalık ve aylık plan yapın. Bu planların sonunda ne kadar ilerleme kaydettiğinizi görebileceksiniz bu sayede.

     Evet biliyorum. Planımız var ama yapamıyoruz diyeceksiniz. Biliyorum çünkü ben de çok kez bu durumu yaşadım. Sürekli bir aksaklık çıkıyordu veya çalışasım gelmiyordu.

     İşte kendimizi motive etmek de tam burada başlıyor. Yapmam gerek demelisiniz. Başarmak için yapmalıyım. Sadece birkaç sene sonrasında kendinizi hayal edin. Ne durumdasınız? Zor da olsa vizelere çalışıyorsun ama mutlusun. Ya da hala üniversite kazanmak için çabalıyorsun. Belki de düşük maaşlı bir işte çalışıyorsun.

     Son zamanlarda asgari ücret tartışması çok gündemde. Asgari ücretle çalışanlar biraz daha fazla alabilmek için çabalıyor. Sen de mi onlardan olmak istiyorsun? Biraz daha rahatlamak için sabah akçam tweet mi atmak istiyorsun?

     Burada asgari ücretli çalışanları aşağılamak gibi bir niyetim yok elbette. Ona bakılırsa benim babam serbest çalışıyor. Ne kadar kazandığı hiçbir zaman belli olmuyor. Benim amacım yeni nesli bu dertten kurtarabilmek.

     Bu arada çalışma programını esnek tutmayı unutma. Çünkü ne zaman ne olacağı belli değil. Ama asla vaktini boş şeyler için harcama. Yorulduğunda seni rahatlatacak bir şeyler yap sadece. Bu şeyler de sana katkısı olan şeyler olsun. Örneğin buraya gel. Yazı oku, yazı yaz. Keyifli vakit geçir.

     Tabii ki kolay olmayacak. Ama başarı daima senin elinde. En azından denemek zorundasın ki başaramasan bile ben elimden geleni yaptım diyebilesin. Ayrıca yapamasan bile pes etmek zorunda değilsin. Tekrar deneyebilirsin.

     Unutma önemli olan çok çalışmak değil, düzenli çalışmak.

 

     Dediğim gibi, her şey kendi elimizde.

     Yapabilir miyim deme, yaparsın. Sadece kendine inan.

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

5 yorum

Yorum Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.