HAK HUKUK ADALET

Adalet ölmüş hükümsüzdür…

Tüm siyasi partiler ülkenin ve halkların hayati sorunlarına karşı planlı programlı çözümler üretmek yerine tüm enerjilerini salt karşıtlık üzerine bina etmeleri havada uçuşan hiç bir işe yaramayan sloganlar seviyesiz kavgalar nedeni ile harcanan halkın bütün bir geleceği umutları ve çözüm bekleyen sorunları olmaktadır …

Ayrıca moda haline gelmiş vurun abalıya atışlar serbest..

Dört bir yandan baskıya uğrayan şeytanlaştırılan , kamu oyu nezdinde haksız, hukuksuz iş ve işlemlerden dolayı büyük ölçüde mağduriyet duygusu yaşayan kendi seçmenleri dışında bu partiye hiç oy vermemiş olan kesimlerden de ciddi bir desteğin geleceği sokak anketlerinden anlaşılan .bir hdp gerçekliği vardır.

Bu düşmanlaştırıcı dil sayesinde 2023.genel seçimlerinde hdp nin 1.veya 2.ci parti olma ıhtimali vardır vede mümkündür.

Partiler kendi kavgalarını değil halkın kavgasını vermek için vardırlar.

O nedenle hdp ve seçmeni millet veya cumhur ittifakına aynı mesafelerde

Eşit bir noktada ne çok yakın nede çok uzakta olan bir parti değildir.

Burada en belirleyici olan kürt sorununu çözeck olan tarafın anayasa yaklaşımı ve anyasa içeriği olacaktır .

Hdp ve seçmeni millet ittifakına ağırlık verirse millet ittifakı , cumhur ittifakına agırlık verirse cumhur ittifakı seçimin doğrudan ve tek kazananı olacaktır .

Açık net görülmesi gereken kürt halkının mücbir ve zaruri taleplerini doğrudan çözmeyi hedefleyen ve taahüt eden cumhur ittifakı veya millet ittifaki içınde kendisini ve seçmenini ozaman hdp konumlandırabilir..

Partiler tabanı konsilide için çaba sarf edip slogan atmak yerine ülkenin sorunlarını çözmeye yoğunlaşmalıdırlar.

Millet kavgalardan artık çok bıktı düşmanlık husumet kutuplaştırma değil ıcraat istiyor aş iştiyor,ekmek istiyor iş istiyor destek istiyor hukukta ekonomide reform istiyor

Adaletin her kese eşit dağıtımınıkamu kurum ve kuruluşlarında liyakata dayalı doğru ve adil bir yönetim istiyor.

Yandaşa eşe dosta akrabaya kıyak yapılsın istemiyor birilerine torpıl 8/10 yerden maaş asgari ücrrtliye doğru dürüst bir tek maaş ödenmeden yokluğa yoksulluğa mahküm edinilsin istemiyor ülke kaynaklarının tamamı bir avuç kişiye kişilere şirketlere peşkeş çekilsin istemiyor.

Siyasetin yeri düşmanlık üreten bir masada değil sorunları çözecek bir masada yer almaktır.

Mecliste 18 yıldır hdp ile kol kolala yan yana yürüyen bütün partiler dışarıda hdp ile mış gibi görünürken gerçekten düşman kardeşlermidir ,?

Artık gına geldi halk yemiyor.!!!

Akıllı ve stratejik partiler ittifakı partilerde değil doğrudan doğruya halkın kendisinden halkın gücünden aldıkları taktirde daha yüksek oy oranlarına ulaşma imkanlarını bulacaklardır.

Hiç bir parti diğer bir partiye benzemek zorunda değildir

Doğru ve önemli olan misyon halka daha iyi bir gelecek sunmak beyin göçünü tersine çevirmek huzuru refahı ekonomiyi halka yönlendirmek adalette hukukta doğru konumda olmak batıdan geri kalmamak için gereken tüm reformları zamanında yapmak olmalıdır.

Hak hukuk adalet insan haklarını savunurken işsizizliği,,yoksulluğu çiftçinin problemlerini gençlerin kaygılarını dert edınmek ,sorun büyüten değil sorunları çözen olmak

İyi bir gelecek vaad eden tüm gençlerle z kuşağı dahil iyi ilişkiler geliştiren onların görüş ve önerilerini ciddiye almak suretiyle düşüncrlerinden bizzat faydalanmak doğru verimli katma değeri yüksek ürünler ,proje ler üretmek ve onları hayata geçirebilmek için yapılabilecek çalışmalar akabinde başarı da zafer de peşi sıra mutlaka gelecektir.

Siyası partilerin ortaya koyacakları doğru siyaset belgesi etrafında vaad edilen söylemleri yerine getirmeyi kesin ve inandırıcı bir dille seçmenlere anlatabilmelidirler.

Kürt halkının sorunlarını çözmeyı kesin bir dille taahhüt eden millet veya cumhur ittifakndan her hangi biriyle yapacakları doğru pazarlıklar sonucunda hdp kendi oyunu ve seçmenini o ıttifaka doğrudan destek vermek üzere kaydırılabilir.

Seçimlere ittifsksız tek başlarına girilmeleri halinde de hdp etkili bir sonuç üretebilecektir.

Siyasetın asıl ve tek amacı vardır oda halkın beklentilerini sorunlarını çözebilme becerisi ve vaad edilen sözlerin mutlaka yerine getirilmesi sanatıdır.

Partiler karşılıklı laf canbszlığı boş sloganlarla değil ülke sorunlarına çözüm odaklı kararları alarak evrensel değerlere insan hakları hukuk,adalet normlarına uygun çalışmalar yürütmelidirler.

Bugün kürt halkı neyi talep etmektedir onların istedikleri şey evrensel hukukta dünya halklarına tanınan hakların ne bir fazlası ne bir eksiğidir..ohalde en başta ana dilde a/z ye devlet destekli bir eğitim istemi

Ayrıca yoğun ihtiyaç duyulan alanlarda kürtçenin resmi olarak kullanılması yani kamu oyunun ihtiyaçlarına cevap vermesı ve hizmet alınmasıdır.

Bu adımlar ülkeyi bölecek değildir.

Asıl bölecek olan kutuplaştırmalar, ayırımcılık hak hukukun ve adaletin doğru yerinde her kese adil eşit şart ve koşullarda dağıtılmamasında yatmaktadır

21.yüz yıla girerken medeni ve çağdaş dünyada olduğu gibi bütün farklı kimlikleri ,inançları farklı kültürleri eşit vatandaşlık anayasal kavramı içerisinde tüm kimlikler ve inançları güvence altına almak insan odaklı evrensel hukuka dayalı iyi bir anayasanın yapılması şart ve elzemdir.

Yoksa ırkçı devşirme türk solu kemalistlerin amaç ve hayalleri peşinden gitmek ülkedeki nüfüs oranları dahi % 5 geçmeyen bir harekete 83 milyonu mecbur ve mahkûm etmek türkiyeyi selamete geleceğe taşımak değil ,ucurumdan tepe üstü yuvarlamak olacaktır .

Burada ast olan bütün yurttaşlara hakkın hukukun adaletin eşit şartlar da ayırımsız imtiyazsız götürülmesi ve uygulanmasıdır..

Radikal tekçi ideolojilerin arkasından körü körüne giden siyasi parti veya partiler her zaman her yerde her koşulda kaybetmeye en yatkın ve en yakın partiler olmuşlardır.

Başka bir anlamı hukuku radikal bir ideolojinin zihin dünyasında boğmak oraya mahküm ve mecbur kalmak yenilgiyi de peşinen kabullenmek olacktir.

Oysa adaleti halka yaymak her kese her kesime eşit şart ve koşullarda ulaştırmak ülkeyi kayıtsız şartsız muassır medeniyrtler seviyesine çıkartmak için zorunlu olan tek bir yol ve yöntem vardır oda hukukun üstünlüğü ,yargının bağımsızlığı, kuvvrtler ayrılığı,insan hakları fikir ve hürriyrt özgürlüğü ve bağımsız ve özgür medyanın devreye girmesi ileri çağdaş demokratik bir parlementer sistemin inşası olmazsa olmaz olmalıdır.

capt-ismet-ates
Subscribe
Bildir
1 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Kimyager ama Sözelci
Sonraki
İNSAN HAKLARI BEYANNAMESİ

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.