Hafızayı Güçlendiren 7 Mucizevi Besin | kooplog.com

Hafızayı Güçlendiren 7 Mucizevi Besin


ZEYTİNYAĞI

Zeytinyağı içerisindeki E vitamini hafızayı güçlendiriyor. Alzheimer ve Demans hastalıklarını önlüyor. Aynı zamanda zeytinyağı içerisinde bulunan K vitamini, beyin sağlığı için çok önemli. İleri yaşlarda görülen hafıza problemlerini önlediği bilinmektedir.

Zeytinyağı hafızayı güçlendirmekle beraber; kalp, kemik ve cilt sağlığını da koruyor. Ayrıca yapılan araştırmalarda kanseri önlediği, hatta depresyondan koruduğu görülmüştür.


AVAKADO 

Unutkanlık ve hafıza problemleri sadece ileri yaşlarda görülmez. Genç yaşlarda da yaşanan stres, beyin fonksiyonlarının sağlıklı çalışmaması, yorgunluk vb. durumlarda hafıza problemleri yaşanabiliyor.

Avakado da beyin sağlığı için önemli besinlerden biridir. Ayrıca içerisinde bulunan D vitamini cilt sağlığınızı büyük ölçüde korur.


BALIK

Özellikle DHA içeren yağlı balıkların tüketimi hafızayı güçlendiriyor. DHA faydası sadece hafıza güçlendirmek değil. Şeker hastalığı, yüksek kolesterol, tansiyon hastalıkları, migren, eklem romatizmaları ve kalp hastalıklarına iyi geliyor. Yüksek miktarda DHA içeren balıklar; somon, sardalya ve ton balığıdır. Doktorlar haftada en az 2 gün balık tüketmenizi önermektedir.


SEBZELER

Özellikle koyu yeşil yapraklı sebzeler hafızayı güçlendirir. Bunlar; ıspanak, karalahana, brokoli vb. Bu sebzeler K vitamini bakımından zengin oldukları için beyin sağlığını korur ve güçlendirir, hafıza gücünü arttırır, konsantrasyonunuzu arttırır.  Araştırmalarda kırmızı lahananın Alzheimer hastalığını önlediği görülmüştür.


BİTTER ÇİKOLATA

Özellikle yoğun kakao içeren çikolatalar vücutta endorfin salımını arttırır. Buna bağlı olarak beyin reseptörleri uzun süre aktive edilir. Vücutta endorfin salınımı arttıkça kişinin konsantrasyonu artar ve hafızası güçlenir.


AY ÇEKİRDEĞİ

E vitamini bakımından zengin olan ayçekirdeği kavrama yeteneğini geliştirir ve uykusuzluğa iyi gelir.


SÜT

Süt içerisinde bulunan protein, vücut dokularının gelişmesine yardımcı olur. Odaklanma yeteneğini arttırır, hafızayı güçlendirir.


Cansu – cansu@kooplog.com


Beğendiniz mi? Beğendiyseniz arkadaşlarınızla paylaşın!

Fikrinizi alalım?

Bayıldım! Bayıldım!
0
Bayıldım!
Çok Eğlenceli Çok Eğlenceli
0
Çok Eğlenceli
Çok Faydalı Çok Faydalı
4
Çok Faydalı
Çok İyi! Çok İyi!
3
Çok İyi!
Ehh İşte.. Ehh İşte..
0
Ehh İşte..
Zaman Kaybı Zaman Kaybı
0
Zaman Kaybı
Cansu Sarıcı
kooplog.com sitesinin kurucu ortağı ve yazarıdır.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum aç

Hesabınız mı yok?
Hesap oluştur

Şifreni sıfırla

Şu sayfaya geri dön:
Oturum aç

Hesap oluştur

Captcha!
Şu sayfaya geri dön:
Oturum aç
İçerik türünü seçin
Anket
Yazı