Hafızayı Güçlendiren 7 Mucizevi Besin

1.Zeytinyağı

Zeytinyağı içerisindeki E vitamini hafızayı güçlendiriyor. Alzheimer ve Demans hastalıklarını önlüyor. Aynı zamanda zeytinyağı içerisinde bulunan K vitamini, beyin sağlığı için çok önemli. İleri yaşlarda görülen hafıza problemlerini önlediği bilinmektedir. Zeytinyağı hafızayı güçlendirmekle beraber; kalp, kemik ve cilt sağlığını da koruyor. Ayrıca yapılan araştırmalarda kanseri önlediği, hatta depresyondan koruduğu görülmüştür.

2.Avakado

Unutkanlık ve hafıza problemleri sadece ileri yaşlarda görülmez. Genç yaşlarda da yaşanan stres, beyin fonksiyonlarının sağlıklı çalışmaması, yorgunluk vb. durumlarda hafıza problemleri yaşanabiliyor. Avakado da beyin sağlığı için önemli besinlerden biridir. Ayrıca içerisinde bulunan D vitamini cilt sağlığınızı büyük ölçüde korur.

3.Balık

Özellikle DHA içeren yağlı balıkların tüketimi hafızayı güçlendiriyor. DHA faydası sadece hafıza güçlendirmek değil. Şeker hastalığı, yüksek kolesterol, tansiyon hastalıkları, migren, eklem romatizmaları ve kalp hastalıklarına iyi geliyor. Yüksek miktarda DHA içeren balıklar; somon, sardalya ve ton balığıdır. Doktorlar haftada en az 2 gün balık tüketmenizi önermektedir.

4.Sebzeler

Özellikle koyu yeşil yapraklı sebzeler hafızayı güçlendirir. Bunlar; ıspanak, karalahana, brokoli vb. Bu sebzeler K vitamini bakımından zengin oldukları için beyin sağlığını korur ve güçlendirir, hafıza gücünü arttırır, konsantrasyonunuzu arttırır.  Araştırmalarda kırmızı lahananın Alzheimer hastalığını önlediği görülmüştür.

5.Bitter Çikolata

Özellikle yoğun kakao içeren çikolatalar vücutta endorfin salımını arttırır. Buna bağlı olarak beyin reseptörleri uzun süre aktive edilir. Vücutta endorfin salınımı arttıkça kişinin konsantrasyonu artar ve hafızası güçlenir.

6.Ay Çekirdeği

E vitamini bakımından zengin olan ayçekirdeği kavrama yeteneğini geliştirir ve uykusuzluğa iyi gelir.

7.Süt

Süt içerisinde bulunan protein, vücut dokularının gelişmesine yardımcı olur. Odaklanma yeteneğini arttırır, hafızayı güçlendirir.

kooplog.com sitesinin kurucu ortağı ve yazarıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir