Gürkan Paradoksu

testere gürkan

Yaşadığım durumları kendimce size aktarmaya devam ettiğim yazılarımdan birinde yine karşınızdayım. Malum Covid sonrası dünyada sabun, kolonyadan sonra trend olan kavramlar: doğaya daha yakın olmak,  bahçe katında oturmak, şehir dışında küçük bir hobi bahçesi edinmek, kamp yapmak, kapalı yerlerden ziyade daha çok açık alanda vakit geçirmek diye sıralayabiliriz.

Bu sebeple yazlık satışları, karavan satışları, hali vakti yerinde olanlar için yat ve özel jet satışlarında muazzam artışlar söz konusu oldu. Benim birader de bu furyada rüzgarı arkasına alıp, tiny house işine girdi, ondan izin alıp bir yazımda hem çizimlerini hem maliyetlerini meraklıları için ayrıca paylaşmayı düşünüyorum.

Girizgahı yaptıktan sonra asıl konuma geleyim şimdi şöyle bir ortamı hayal edin, bir iş var yapılmasını istiyorsunuz, bitirilmesi gerektiğini düşünüyorsunuz, dahası o işi birisinin yapması gerektiğini biliyorsunuz ancak siz ne kadar isterseniz isteyin, siz o işe dahil olmadan, o işi yapmadan, o iş bitirilemiyor.  Eminim evde, iş yerinizde daha çok arkadaşlarınız arasında belki sevdikleriniz arasında olsa da hayatın hemen hemen her alanında benzer durumlarla karşılaşmışsınızdır. İşin psikolojik açılımını uzmanlara bırakıyorum, belki de işi buralara getiren bizim tavır ve karakterimiz karşı tarafa verdiğimiz güven, hissiyattır. Buraları düşünüyor olmak ile birlikte burada daha da detayına hiç girmiyorum.

Kardeşimin ismini verdiğim Gürkan Paradoksunu, yaşandığı olayı da birebir anlatarak somutlaştırmak ve sizleri üzerinde düşünmeye sevk etmek istiyorum.

6 metrelik  30 tane demir profil olduğunu düşünün, bu profiller 2,5 metre olarak kesilecek yani bir çubuk 2 kesim hareketi ile 2,5 metrelik 2 ve 1 metrelik 1 profil çubuğa dönüştürülecek. Toplamda 60 kesim hareketi yapılacak ve bu kesimi yapmak için elde Bauhaus’tan alınmış bir demir testereden başka elde hiçbir şey yok. Deneyimleyenler bilir ki bir demir testere ile demir kesmek profesyonel işi bu olmayanlar için ne kadar da kolaydır hemen tık tık kesiverirsiniz demirleri.

Şimdi gelelim paradoksumuza;  amacınız kardeşinizin bu profilleri kesmesi ancak siz orada yoksanız kesmiyor, kesmeyecek biliyorsunuz.  Kesmesi için yanına gittiğinizde ise tüm işi size yaptırıyor ve tüm profilleri siz kesiyorsunuz. Sonuçta gitmezseniz profiller kardeşiniz tarafından kesilmeyecek, giderseniz de profiller kesilmiş olacak ancak yine kardeşiniz tarafından kesilmeyecek. (Bu örnek iş dünyasında yaşadığınız onlarca durum için de geçerlidir)

Özellikle bazı insanlar bu konuda çok hünerlidirler, bir şekilde işi bilip işe gitmeyen iş yapmayan işi yaptırabilen insanlar vardır ya hepimizin çevresinde. Belirli kurallarla bu insanlar görev tanımları dahilinde belirli işleri yaparlar, özellikle kurumsal hayatta ancak kurallar gevşediğinde ya da gri alanlar belirdiğinde ya da gri alanların çok daha fazla olduğu özel hayatımızda bazen yapılması gereken işleri biz üstlenir biz yaparız. Bundan büyük keyif, zevk de alırız bazen, bir annenin çocuklarına yardım etmesi gibi.  Ancak bu kendi içinde bir paradoks yaratmaz mı ? İşi yapmasını istediğimiz kişi yerine, biz yaparak o işi nasıl yapmasını istediğimiz kişinin yapmasını sağlayabiliriz ki?

Serus
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Farklılık ve yalnızlık…

Farklılık ve yalnızlık…

Sonraki
Yazmak

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.