in

Günlük Notlar 1

Günlük Notlar 1

Akışına bırak. Otur izle, uzaktan bak yaşadıklarına. Hemen hakimiyet kurup yönetmeye çalışma. Görev ve mecburiyete dönüşmeyecekse düzen kurmak güzeldir . Bırak aksaklık olacaksa olsun. Sen kendine bir bak, ne durumdasın,  gerçekten ne hissediyorsun? Yaşadıkların hissettiklerinle  uyumlu mu ve ne kadar tamamlayıcı? Sadece bir konuya odaklı  iletişim yaşanıyorsa ve orada bir tıkanma varsa ve işler bu noktada değişiyorsa bence herşeyi yeniden değerlendir. Bunları önce kendime söylüyorum. Şu an yaptığım şey akıl hocalığı değil, kendi duygularımın paylaşımıdır. Enerjimi aşağı çeken insanlardan daima uzak durdum. Hızla değişen dünyada elimizdeki tek şey enerjimiz. Sabah uykudan uyandığında ruh halin, enerjin günü belirler. Kendini motive etmelisin ve enerjini desteklemeyen her ne varsa mümkün olduğunca mesafeli durmalısın. Kimse kimsenin çalışanı, kölesi, yönlendirdiği çekirgesi değildir. Bir şeyler iyi gitmiyorsa, endeksli davranışlar söz konusuysa, paylaşım ve üretim yoksa, kendini ve yaşantını tekrar değerlendir.  Gün içinde kaç kez gülümsedin? En son ne zaman kahkaha ile güldün? Aynaya bak ve yanıtla. Derin bir nefes al ve sakin kal. Hislerini kontrol et. Mesleğin, sevgilin, eşin, çocuğun, evin, araban, hobin, komşun. Çemberi istediğin ölçüde genişlet ve bir bak. En son kiminle gerçekten içten bir sohbetin oldu? Kendini yanında iyi hissettiğin, gülebildiğin, ciddiye alındığın ve anlaşıldığın insanların kimler olduğunu yeniden gözden geçir. Yanlış kararlar almış ve uygulamış olabilirsin.

Günlük Notlar 1

Bunlar için kendini suçlama. Yeniden bugünün ölçüleri ile yeni kararlar al. Geçmişe takılıp olmuyor diye üzülme. Gerçekleşebilecek hayallerin ve dileklerin olsun. Ne demiş Mevlana “Gam, gerçekleşmeyecek dilek ve duaların sonucunda ortaya çıkmıştır.” Gam ile ilgili neden sonuç belirten atasözlerimiz vardır bilirsiniz. İnce bir noktadır. Bu sebeptendir ki, dur ve izle bakalım neler oluyor. Gözler hep doğru mesajları verir. Her sabah aynaya bak ve içindeki  çocuğa merhaba de. Ondan uzaklaşma, bakışlarındaki sıcaklığını kaybetme. Her şeyden önce kendine sahip çık. Dünya hızla değişiyor. Gökyüzü, toprak, deniz, insanlar, büyük şehirler, köyler, kasabalar, dostluklar, kültür ve sanat. Aklına gelebilecek ne varsa farklı bir dönemdeyiz. Tatminsiziz. İnsan figürünü ayakta tutan güç, ruh ve duygudan ibaret. Fark et artık madde değil, ayakta kalabilmek için duygular önemlidir. Sana yardımcı olmayan, küçümseyen, alaycı tavırlara da taviz verme. Hisler herşey dır, hissedersin. Ne kadarını gerçekten yaşarsın ve olduğu gibi paylaşırsın bunu düşün. Her yaş aşamasının bir duygusu, beklentisi ve yaşanması gerekeni var. Duygu kutucukları hayal edin. Üst üste konulmuş. Sırayla boşaltılıp doldurulacak. Bu işlem en alttan gereğince gerçekleşmezse yıkılır, sistem dağılır. Herşey yüklediğimiz anlamlardan ibaret. Biz izin veriyoruz, yeri geliyor en çok sevdiğimiz, hayatımıza anlam katan değerlerden vazgeçiyoruz. Biz izin verdiğimiz için bir şeyler ters gidiyor. Duygu kutuları boş. Oturduğumuz yerden de dolmayacak. Şimdi aynaya bak ve bugün kendin için güzel birşey yap. Sakin kal, izle, derin bir nefes al ve iyi ol. Kalın sağlıcakla. 

yazar

Yazar: Handan Günaydın

🦋Görsel sanatlar öğretmeni ~öğrenme meraklısı~ kitap sevdalısı~ insan psikolojisine meraklı ve hayran~enerjisine sahip çıkan~kendisiyle barışık~seven sevilen ~ruh duygu davranış huy estetiğin önemseyen. 💕
kedileri olan evli ve bir çocuk sahibi üretmeye ve faydalı olmaya aşık biriyim. 🎱

Blog Yazar

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.