Güneş Işığının Paha Biçilemez 5 Faydası

Güneş Işığının Paha Biçilemez 5 Faydası
Bu yazının hazırlanmasında www.yasamcafe.com sitesinin desteği için teşekkür ederiz.

Kalın kazaklardan, kara bulutlardan, yağmurdan, çamurdan sıkıldık artık; güneşli günleri dört gözle bekliyoruz, diyorsanız, bu yazı tam size göre. Özlediğiniz güneş ışığının hem bedensel hem de psikolojik açıdan pek çok faydası var. Büyüme ve gelişmeye yardımcı olur, kolesterolü düzenler, sırt ağrılarına iyi gelir, bağışıklık sistemini güçlendirir… Ve daha pek çok faydası olan güneş ışığına hadi gelin beraber bakalım…

1. D Vitamini Kaynağı

Güneş Işığının Paha Biçilemez 5 Faydası

D vitamini, kasların ve kemiklerin güçlenmesini sağlar. Özellikle bebeklerde ve büyüme çağındaki çocuklarda D vitamini ihtiyacını karşılamak çok önemlidir. Aynı zaman da sindirim sistemi ve sinir sistemini düzenleyen önemli bir vitamindir. Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalarda Türkiye’de her 3 kişiden 2’sinde D vitamini eksikliği olduğu görülmektedir. Yumurta, peynir, balık ve sütte D vitamini bulunur. Ancak bu besinlerin hiçbiri günlük D vitamini ihtiyacımızı karşılamaya yetmiyor. D vitamini ihtiyacımızı karşılamak için güneş ışığı şart!

2.Yorgunluğu Önler

Güneş Işığının Paha Biçilemez 5 Faydası

Güneş ışığının metabolizmayı hızlandırıcı etkisi vardır. Sağlıklı kilo vermek ve vücuda direnç sağlamak için günün ilk saatlerindeki güneş ışığını almak çok önemlidir. Saat 08:00-12:00 arasında yarım saat alacağınız güneş ışığı günlük enerji ihtiyacınızı karşılar ve yorgunluk hissini önler.

3.Depresyon Karşıtı

Güneş Işığının Paha Biçilemez 5 Faydası

Toplumun %5-6’sında görülen mevsimsel depresyonun asıl sebeplerinden biri güneş ışığından yoksun kalmaktır. Mevsimsel depresyon (kış depresyonu); her yıl sonbahar ve kış aylarında günlerin kısalmasıyla ortaya çıkan bir depresyon biçimidir. Kışın günlerin kısa olması ve güneş ışığının olmaması nedeniyle beyinde melatonin düzeyi artarken, selatonin düzeyi azalır. Melatonin düzeyinin artması uykuyu arttırırken, selatonin düzeyinin azalması halsizlik ve yorgunluğa sebep oluyor. İlk baharda güneş ışığının görülmesiyle ve günlerin uzamasıyla bu depresyon ortadan kalkıyor.

4.Kanseri Önlüyor!

Güneş Işığının Paha Biçilemez 5 Faydası

Bilim insanları tarafından yapılan araştırmalar sonucu güneş ışığının kanseri önlediği bilimsel olarak kanıtlandı! Araştırmalar, güneş ışığı sayesinde vücudumuzda sentezlediğimiz D vitamininin, başta kolon kanseri olmak üzere, lösemi (kan kanseri), meme kanseri, akciğer kanseri, prostat kanseri ve lenfomaların oluşumunu önlediğini gösterdi.

5. İskelet ve Kas Sistemini Güçlendiriyor

Güneş Işığının Paha Biçilemez 5 Faydası

İskelet ve kas sisteminin sağlıklı bir şekilde büyümesi ve gelişmesi için güneş ışığı, özellikle bebekler ve büyüme çağındaki çocuklar için çok önemlidir.

Ancak dikkat edilmesi gereken bazı hususlar var!

Bebekleri güneşe çıkarmadan önce gözlerinin ve başının korunması gerekmektedir,

Güneş ışınlarının en yoğun olduğu saatlerde bebeklerin güneş altında tutulmaması gerekmektedir,

Rüzgarsız havalarda güneşte tutmak gerekir,

İlk gün 2 dakika, daha sonra her gün 2’şer dakika arttırılarak yarım saati geçmeyecek şekilde bebeğinizi güneşte tutmanız önerilir.

Çocuklarınızı da uzun süre güneş altında tutmamaya dikkat ediniz.

Güneş Işığının Paha Biçilemez 5 Faydası

Ayrıca sıcaklarda sıvı alımı arttırılmalıdır. Günlük su içme ihtiyacı, yaşa ve cinsiyete göre değişiklik gösterir. Su içmenin faydalarını bilmek ve sizin için uygun su içme miktarını öğrenmek istiyorsanız; buradan ulaşabilirsiniz 🙂


Bu İçeriği Okuduğunuz için Önerdiğimiz İçerikler:

İlginizi Çekebilecek Faydalı Bağlantılar:


 

Pelin Aykın
26 Şubat 1996’da İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik mezunu. 2 yıl bir gazetede çalıştı. Yazmayı, okumayı, seyahat etmeyi ve farklı renkleri tanımayı sever. En önemli özelliği ise Rock’n Roll aşığı olması.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Windows 10 için Süper Hızlı 7 Kısayol
Sonraki
Telefonunuza Hükmedin: Android Root 
Telefonunuza Hükmedin: Android Root

Telefonunuza Hükmedin: Android Root 

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.