GİDEN YIL

Bir yılı daha geride bıraktık. Şu anda yaşamaya devam eden bizim neslin toplum olarak yaşadığı en kötü zamandı. Covit 19 denen virüs bütün dünyayı dize getirdi. Yaklaşık bir yıldır maskeler ile yaşıyoruz. Okullar kapalı, lokantalar kapalı, sinemalar kapalı. İnsanlar birbirine gidip gelmiyor, herkes birbirinden uzak duruyor. Her ülkede ölen binlerce insan var bu hastalıktan dolayı. Gelecek yaz bitecek ve normale döneceğiz diye bakılıyor, anlatılıyor ama buradan bakınca öyle de gözükmüyor. Kimi ülkeler aşı üretti. Fakat henüz tam yararlılıkları kanıtlanmadan kullanılmaya başladılar. Olsun, insanlığın acelesi var. Yaşamın normale dönmesi için bu gerekli olacak.

İyi bir yıl geçirmedik dünya olarak, ülke olarak evet.

Bundan daha kötüsü de var kuşkusuz. 2021 yılının 2020 yılından daha iyi olacağını düşünmek mümkün mü, mümkün. Peki, gerçekten öyle olacak mı? Kimi yorumcular, 2021 yılının daha sorunlu geçeceğinden bahsediyorlar.

Bana göre ise insanlık bu hastalığı yenecek. Tarihte diğer hastalıklarla mücadelede oldu gibi. Şimdi insanlık geçmişe göre daha güçlü. Öyle ki, hastalıkları laboratuarda üretebiliyor. O halde çarelerini de üretebilir. Bu günün teknolojisi ile çok şeyle başa çıkabilir insanoğlu. Başarılı olacağından hiç kuşkum yok ama sorun kaç ferdini kaybedecek, daha ne kadar ölüm olacak. Normal ölümün dışında daha ne kadar ölüm olacak sorun bu.

Bir sorun da tabiî ki ortaya çıkacak çatışmalar, sistem değişiklikleri. Tarih her zaman bu tür hastalıklar sonrasında mevcut sistemlerin değiştiğini ve insanlın tarihi bir başka noktaya gitmeye zorladığını göstermektedir. Bu sefer nasıl bir sistem kurgulanacak, dünya düzeni nasıl olacak bilemiyoruz. Kurgulanan bir düzen varsa da o düzen tutar mı yoksa insanlık tarihi kendi doğal devinimi ile mi devam edecek göreceğiz.

Bütün bunarı konuşmak durumundayız. Kendimizi gelişmelere hazırlamak, zihnimizi uyarmak durumundayız. Yoksa zaman çok yorucu olacak bireyler için. Elbette kuşkum yok yukarda söylediğim gibi, insanlık bunu aşacak. Ama ben aşabilecek miyim, sen aşabilecek misin, çocuklarım aşabilecek mi, ailem aşabilecek mi? Sevdiklerini kaybediyor insanlar. Umudumuz insanlığın bunları aşması, doğal ölümler dışında ne salgınlar, ne afetler ne salgınlar. Sadece doğal ölümler alabilsin insanları. Gerisi olmasın.

Çünkü, insanlık olarak umudu, güzle yaşamayı, sevgiyi özlüyoruz. Güzel gördüğümüz günleri özlemle bekliyoruz. Geçmiş zamanlara, geçmiş günlere özenmek istemiyoruz.

2021 iyi olsun istiyoruz. Hayatımız bizim ruhumuzun güzelliği ile giderek güzelleşsin istiyoruz. Hem birey olarak hem toplum olarak. Günlerimiz olabildiğince güzel olsun. Düşlerimiz yerini bulsun ve hayatımız gerçekleştireceğimiz düzlerin peşinden geçsin. Salgınlar, savaşlar, afetler olmasın.

okur

Yazar: Suat Acar

Blog OkurBlog Yazar

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.