GERÇEKTEN SICAK (MI) KAFA!

Kaynak belirtilmedi

              

              Geçtiğimiz günlerde Netfilix platformu üzerinden yayınlanan Türk yapımı ve bilimkurgu kategorisinde hatta distopya olarak değerlendirilen bu diziyi ben de merak içerisinde izledim. İstemeyerek de olsa söylemek zorundayım ki Türk yapımı bir dizide bu kadar gerçekçi ve sıradışı bir kurgu görmeyi beklemiyordum. Yeni oluşturulmuş kelime öbekleri (abuk,abuklamak) , oluşabilecek yönetim düzenlemeleri ve tabi ki mualifler konu ile iç içe geçmiş ve mükemmel bir uyum sağlamış.Konu olarak da kulaktan kulağa yayılan bir hastalıktan söz ediyoruz. Hastalığın en önemli belirtisi geri kalan hayat telaşını boşvererek insanın kendisini  abuk subuk konuşmalara kaptırması olarak işlenmiş. Sonuç itibari ile ülke gündemimize en yakın trajikomedi olarak değerlendirmek istiyorum bu yapıyı. Hayat akışında, büyük problemler var ancak ailemiz veya çevremizde çok değer verdiğimiz insanlar abuklamaya başlıyorlar. İnsani değerleri ön planda tutarak onları dinliyor ve ister istemez abuklamaya başlıyoruz. Bedeni zarar mı görmüş, acıkmış mı,açıkta mı  umurunda olmadan sürekli abuk subuk konuşan bir insan topluluğu size de tanıdık geldi mi? Sadece anlatan ve dinlemeyen ancak zaten ne anlattığından da haberi olmayan bir topluluk.

           Tabi ki eksikleri veya abartıları yok değil ama bilimkurgu sonuçta değil mi (?). Konuyu ve diziyi daha detaylı incelemek her bölümün üzerinde durup ayrıntılı konuşmak tabi ki isterim ancak henüz yeni yayınlandığı için izlememiş olan seyirciye spoiler vermek gibi bir niyetim yok. Yine de başlarda yavaş ilerleyen bu diziye yeni başlayacak izleyici için tek tavsiyem sabırlı olması,küçük detayları anlamaya çalışması olacaktır.Küçük detayların ilerleyen bölümlerde önünüze nasıl sunulduğunu görünce izlediklerinizden zevk almanız kaçınılmaaz olacaktır. Zengin oyuncu kadrosu ile muhteşem abuklar görme imkanını yakalayacaksınız. Spoiler vermemek için her ne kadar gizemli konuşmak zorunda kalmış olsam da son bölümlerde diziye dahil olan bölüm sonu canavarımız 6. seviye abuk rolündeki Haluk Bilginer, tam da o anda bir önceki parakrafta anlattığım her sözcüğü yerle bir edecek yeni bir bakış açısı kazandırarak izleyiciye düşünme fırsatı yaratacaktır. Evrelendirme işlemini bu sezonda çok derinden işlememiş olan diziden tek beklentimiz evreler arası geçişi nedenleri ve özelliklerini bizimle paylaşması olacaktır. Değinmeden geçilmez  tabi ki polis rolünün artık üzerine yapıştığını düşündüğümüz mesut komserimizin, ikonikleşen gülüşü yerine bu hikayedeki dramı bizlere kendimizi düşünme fırsatı sağlayacak. Hangimiz abuklamayı göze alark karantina bölgesinde yaşamaya başlardı? Hem bir de önünde kendi mesleği gibi bir engel ve tehlike mevcutken.  Onun yaptığı fedekarlığı ben yapabilir miydim soruları ile baş başa kalacaksınız. Ya da kalmazsınız (!) . Az önce de bahsettiğim gibi kilit karakter yine dizide kendisine yakıştırılan Darth Vader ifadesi ile Haluk Bilginer olacaktır. Belki de abuklara olan bakış açımız onunla birlikte yeni sezonda değişim gösterecektir.Sezon finalini izleyen tüm seyircilerin buna hak vereceğine eminim.

               O kadar içerikten ve oyunculardan bahsettik peki ya bu dizinin ana karakteri kim ve neden adı Sıcak Kafa? Dizimizin baş rolü yine bir çok başarılı yapımda yan karakter olarak tanıdığımız Osman Sonant. Burada Murat Siyavus isimli karaktere hayat veren oyuncumuzun en önemli özelliği salgın başlangıcında bir araştırma grubunda bulunup PROJE X’in kendisi olmasıdır. Tüm dünyada meydana gelen bu salgında herhangi bir tedavi veya aşılama yöntemi bulunamamasına rağmen arkadaşı Özgür sayesinde abuklamaya karşı bağışıklık kazanmıştır. tam bir bağışıklık dememiz zor tabi ki. hastamız abuklamıyor ve onunla savaşıyordur ancak bu esnada dayanılmaz baş ağrıları ve ölümcül olabilecek ateş yükselmeleri ile tepkime vermektedir. Her ne kadar kendisi bu kafadan kurtulmak istese de iki cepheye ayrılmış olan dünya düzeninde umutları olanlar onu tedavi yöntemi için umut, yönetim ise şu anki sağladıkları düzene tehtid olarak görmektedir. Bu aşamada oyuncumuz ya yönetimden saklanarak yaşamayı düzen haline getirecek ve nerdeyse fare gibi yaşayacak( ki neredeyse yıllarını böyle saklanarak geçirmiş olduğu dizinin başında izleyiciye yansıtılıyor.) ya da düzene karşı cephe alacak ve hastalıkla savaşmada rol alıp denek olmayı kabul edecektir. 

https://www.netflix.com/tr/title/81127080

            Gerçek anlamda orjinal bir içerik üzerinde çalışılmış olan bu dizide de Tims Productions imzasını görmek beni pek şaşırtmadı. Timur Savcı önderliğinde kurulmuş olan bu yapının daha önce de Türk dizilerini dünyada popüler izlenme sıralarına soktuğuna şahit olmuştuk. Henüz daha keşfedilmemiş olduğunu göz önüne alırsak bu dizi için de umutlatımızı yüksek sevilerde tutabiliriz. Özellikle de sezon finali bu kadar havada bitmişken yeni sezonun getireckleri konusunda daha yaratıcı düşünmeye bizi sevk eden bu yapımın altında milliyetçi bir imza atmış olmak çok gurur verici. Umut ediyorum ki bu yeni bir başlangıç olur Türk dizleri katagorisinde ve daha ilginç yapılarla karşılaşma fırsatı yakalayabiliriz.

 TİMS PRODUCTİONS imzalı diğer dizilerimize bir göz gezdirelim:

  1. Muhteşem Yüzyıl
  2. Kavak yelleri
  3. Çalıkuşu
  4. Suskunlar…
mortegalante
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Bir Kozalak Meselesi
Sonraki
+18 Ateşli hastalık neler katar insana

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.