in ,

Gemiyi Batırmazsan Herkes Kazanacak

ormanda yalnız ağaçların arasında insan

Gemiyi batırmazsan herkes kazanacak.  “Hayat dar alanda trajedi, geniş alanda komedidir” demiş Charlie Chaplin. “Eskiden hayatımı trajedi zannederdim, aslında bir komediden ibaretmiş.” JOKER filminden akılda kalanlardan. İzleyenler hatırlar Arthur’un gerçeklerle yüzleştiğinde ağzından dökülenler. Kayışın koptuğu an. Bu yazıyı çok büyük bir coşku ile yazmıyorum. Dar alanda kısa paslaştık.

Hani tam hayata karşı belli bir haz noktasına gelirsin yaptıklarınla tatmin duygusunu yakalarsın. Sonra kayış kopar filmin rengi değişir. Yaşam direksiyonunda  bodoslama, boş vites gelen kör bir sürücü çarpar sana. Durmasaydın orada denilebilir.  Öngörebilsem durmazdım. Sanırım sürekli tekrar eden , birbirinin neredeyse kelimesi kelimesine aynı, olaylarını yaşamamdaki espri bu. Bu filmi kaç kere izledin demezler mi insana.

iyi ki varım heykel kafası

 

Gelelim başlığımızdaki gemiye. Hayat çok komple ve her şey birbiriyle bağlantılı. Önemli olan batırmadan normal insanların yaptığı gibi gemini yüzdürebilmek. Hayat felsefesi denilen mevzu sürekli güncellenmeli.

Terzi her zaman sürekli müşterisi olsa bile, tüm ölçülerini bilse bile elbise dikerken sıfırdan ölçü alır. O günün güncel ölçüleri ile yeni bir iş çıkarır. Çevremizi bu kritere göre düzenleyelim. Yaşadıklarımızdan dersler çıkararak ilerleyelim. Hayat felsefemizi daima yeniden ölçerek biçerek, deli deli savrulmadan, zarar vermeden sevmeye ayarlayalım.

Öngörebiliyorsanız geminizi sakince yüzdürebilirsiniz. Bununda dozu vardır iyi ayar olmazsa monotonluğa gider, yaşayamamaya başlayabilirsin. İnce ayar lazım. Espri bu ince ayar kalabilirsen o gemi seni istediğin her yere götürecektir. Kalın sağlıcakla.

yazar

Yazar: Handan Günaydın

🦋Görsel sanatlar öğretmeni ~öğrenme meraklısı~ kitap sevdalısı~ insan psikolojisine meraklı ve hayran~enerjisine sahip çıkan~kendisiyle barışık~seven sevilen ~ruh duygu davranış huy estetiğin önemseyen. 💕
kedileri olan evli ve bir çocuk sahibi üretmeye ve faydalı olmaya aşık biriyim. 🎱

Blog Yazar

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.