in

Gazeteciliğin yargılandığı duruşma başladı

MİT mensuplarına ilişkin haberleri bahane edilerek tutuklanan gazetecilerin duruşması Çağlayan Adiyesi’nde başladı. “MİT haberi” nedeniyle 6 gazetecinin 4 aydır tutuklu bulunduğu davanın ilk duruşması Çağlayan Adliyesi’nde başladı.

4 aydır tutuklu olan gazetecilerin ilk duruşması başladı

MİT Kanunu kapsamında 4 aydır tutuklu olan gazeteciler Barış Terkoğlu, Barış Pehlivan, Aydın Keser, Murat Ağırel, Hülya Kılınç ve Ferhat Çelik’in duruşmaları başladı. Öte yandan, gazeteci Erk Acarer ile E.E. de bu duruşmada yargılanacak. Acarer yurt dışında bulunuyor.

 8 yıldan 19 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanabilecek.

Duruşma salonuna getirilecek olan gazeteciler, “devlet sırlarına karşı suçlar” ve “MİT Kanununa muhalefet” suçlamalarıyla 8 yıldan 19 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanacak.

BASIN AÇIKLAMASI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Duruşma öncesi Haberin Var Mı İnisiyatifi tarafından gerçekleştirilen basın açıklamasına Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Genel Sekreteri Sibel Güneş, Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü ( RSF) Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu, DİSK Basın İş Genel Başkanı Faruk Eren, SOL Parti MYK Üyesi Deniz Demirdöğen, BirGün Yayın Koordinatörü Yaşar Aydın, Yayın Danışmanı Semra Kardeşoğlu, BirGün yazarları Alper Taş, Güvenç Dağüstün, Timur Soykan, sanatçı Orhan Aydın, CHP Milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu, Ali Şeker ve Mahmut Tanal, Ahmet Şık ve Erkan Baş, HDP Milletvekili Hüda Kaya ve Dilşat Canbaz, ressam Bedri Baykam, çok sayıda parti temsilcisi, tutuklu gazetecilerin aileleri, avukatları ve çok sayıda gazeteci katıldı.

TÜM GAZETECİLER SERBEST BIRAKILSIN

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nden Sibel Güneş de, tutuklu tüm gazetecilerin serbest bırakılması çağrısında bulundu: “15 yıldır iktidar haberin özgürce dolaşımını engelleyerek basını da engelliyor. Biz haberin serbest bırakılmasını, 184 tutuklu gazetecinin serbest bırakılmasını istiyoruz. Tutuklu tüm meslektaşlarımızla ve aileleriyle dayanışma içerisinde olacağız.” belirti

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.