FERMUAR NEDİR ? ÇEŞİTLERİ NELERDİR ?

 

 Fermuar, Elbise, çanta, çizme ve benzeri eşyanın yaka, cep gibi açılıp kapanması gereken yerlerine dikilerek yerleştirilen, üzerindeki sürgü çekilince karşılıklı dişlerinin birbirine geçmesi ve kenetlenmesi suretiyle dikildiği kumaş veya derinin iki parçasını birleştiren şerit biçiminde araç.iki parçalı kumaş şeride tutturulmuş karşılıklı dişler ve bunların üzerinde yürüyerek kapanmalarını sağlayan bir parçadan oluşan, genellikle giysi, çanta, cüzdan gibi şeylerde kullanılan kapatma düzeneği.

GİZLİ FERMUAR NEDİR ?   FERMUARDA FERMUARIN DİŞLERİ GÖZÜKMEZ.

PLASTİK – NAYLON FERMUAR NEDİR ?   HAM MADDESİ POLYESTER OLMAKLA DİŞLERİDE PLASTİKDİR.

METAL FERMUAR NEDİR ? DİŞLERİ METAL OLAN FERMUAR TÜRÜDÜR.

Kapalı Uçlu Fermuarlar – Kapalı uçlu fermuar, fermuar tabanın her iki tarafına geçen ve fermuarı tek parça halinde tutan bir kilitleme çubuğuna sahiptir (alt durdurma parçası denir). Bu metal fermuar kilidi kursörün ( sürgünün ) alttan çıkmasını ve fermuarın alt ucunun sabit kalmasını sağlamaktadır.

Açık Uçlu Fermuarlar – Bu tip fermuarlar, tahmin edersiniz – alt ucunda kursörde ( sürgü ) yan yana gelen her iki tarafta bulunan birer takma pinine sahiptir. Bu tür fermuarlar tipik olarak ceket ve montlarda sıklıkla kullanılır . Açık uçlu fermuarlar dış giyimde tercih edilme sebebi ürüne kullanım kolaylığı ve fermuar tutacağı ( fermuar elciği ) ile ürüne estetik bir görünüm kazandırmak.

KALIPVEDİKİŞ
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
GAZE DİKİŞ,ÇİMA DİKİŞ, PUNTERİZ DİKİŞ NEDİR ?

GAZE DİKİŞ,ÇİMA DİKİŞ, PUNTERİZ DİKİŞ NEDİR ?

Sonraki
KUŞGÖZÜ ve ÇIT ÇIT NEDİR ?

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.