Evrenin Sırrı Altın Oran

Altın Oran Nedir?

Altın oran kabaca 1,618… sayısıdır fakat derinlerde bu sayıdan çok ama çok daha fazlasıdır. öyle ki bu oran; deniz kabuğunda, mimaride, bazı takım yıldızlarında, kıtaların en uzunluğunun boy uzunluğuna oranında ve yüzlerce yıldır adından hayranlıkla bahsettiren eserlerde hatta insan bedeninde saklıdır. 

Ne İşe Yarar Bu Altın Oran ? Altın oran öyle bir gizemdir ki şimdiye kadar bu orandan haberi olan veya olmayan bazı kişilerin işlerinde görüyoruz. örneğin: günümüzde mimaride, tıbbi estetik operasyonlarda, sanatta vb. birçok konuda; geçmişte ise Mimar Sinanın eserlerinden tutun Mona Lisa tablosuna,  Efesteki Tarihi Tiyatrodan tutun da o zamanlarda yapılan heykellere kadar aslında sayısal olarak bilinmemesine rağmen insanların, estetik algısı ile paralel bu oranı kullanarak tarih boyunca hayranlık uyandıran eserler bırakmalarını sağlamıştır. 

MÜKEMMELLİĞİN SAYISI 1,618… Bu oranın, insanoğlunu etkileyen bütün yapılarda bulunması bir tesadüf mü ? İşin bu kısmı hala bir gizem taşımakta fakat gözlemlenen birşey varsa o da bu oranın bulunduğu yapıların insan beynindeki güzellik algısını tatmin ettiği. Çok eski zamanlarda insanların büyüler için kullandıkları semboller de bu oranla bağlantılıdır ki bu da aslında bana kalırsa gizemi arttıran bir etken  o zamanlardan günümüz teknolojisine dek hayran kitlesini korumuş bu oran hakkında sayfalarca yazılabilir ama benim tavsiyem etkileyici ve objektif bir belgesel izlemeniz. Sözün özü öyle yada böyle, farkında olmasak da hayatımızın her alanında var olan ve benim en büyük meraklarımdan biri olan bu sayı hakkında bir yazı yazmasam olmazdı birdaha ki yazıda görüşmek üzere …  

Bengisu TEMEL

yazar

Yazar: Bengi-Temel

Blog OkurBlog Yazar

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.