Evde Yapılacak Farklı Spor Etkinlikleri

Hepinize merhaba güzel bir Ocak ayından. Bugün biraz sporun önemi hakkında yazmak istedim. Spor denilince akla ilk gelen şey: koşmak,yürümek bir spor faaliyetinde bulunmak basketbol, voleybol oynamak gibi farklı etkinlikler akla geliyor. Fakat Pandemi döneminde bu faaliyetlere fazla zaman bulamıyoruz. Bunun için evde yapılacak farklı aktivitelere örnek vermek istiyorum: Plank bu ara popüler bir aktivite kendiniz düz bir zeminde düz bir şekilde sırtınızı tutarak parmak ucunuzda vücudunuz yere doğru bakacak şekilde tutuyorsunuz. Kendi dirseklerinizin üzerinde duruyorsunuz. Kaslarınızı çalıştırıyorsunuz. Karın kaslarınız da çalışmış oluyor.

İkinci olarak pilates yapmak: Bunun için bir bandınız olsa yeterli. Bir bant alıyorsunuz ve makas hareketi dediğimiz ayaklarınızı banta sabitliyor ve gevşeme ileri geri hareket ettiriyorsunuz hem de bacak kaslarınızı çalıştırıyorsunuz ayrıca birçok yağda kısa bir süre zarfında yanmış oluyor. Fakat kalp kaslarınızı çok yormamanızı öneririm. Yatış şekli olarak ise: dirseğinizin üzerinde elinizi baş altına alarak tek bir elle yapmayı denersiniz sınırları zorlamış olabilirsiniz.

Her ihtimale karşı sağ veya sol başınızın üstüne yatarak iki elinizle bandı kullanmanız sağlıklı olacaktır. İkinci aktivite ise: ayağa kalkıyorsunuz ve bantı iki şekilde göz hizanızda tutup aşağı ve yukarı bu hizada eğilip kalkıyorsunuz bu kalçalarınızı, arka bacak kaslarınızı çalıştırmanızı sağlıyor.

Biraz da yemek düzeninden bahsetmek istiyorum: Biliyoruz ki sürekli karbonhidrat ağırlıklı ya da protein ağırlıklı beslenmekteyiz. Bunun için dengeli olarak: Porsiyonlu yemek en doğru seçenek olacaktır. Bir kase çorba, et ve yarım ya da iki kaşık pilav uygun olabilir. Tahıl ekmek tercih edebiliriz. ( 1 ekmek) tüm yemek için yeterli olacaktır.Salataya ağırlık vermek de ayrı bir seçenek olacaktır. Yeterli suyu salatadan çok rahat bir şekilde alabiliriz.

Bu tip bilgilerin devamı gelecek önümüzdeki yazı görüşmek üzere. Sporlu günler!!

okur

Yazar: Nihan Zeren

Blog OkurBlog Yazar

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.