Evcil Hayvan Sahiplenirken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Sokakta binlerce sahipsiz evcil hayvana rastlamak mümkün. Bunlar içerisinden her gün binlercesini sahipleniyor insanoğlu. Ancak her biri o kadar şanslı olamıyor. Cins evcil hayvan tutkunları tarafından daha özel ırklar tercih ediliyor.

Peki internet üzerinden evcil havyan satın alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini hiç düşündünüz mü?

Karşınıza çıkabilecek risk tablosunu önümüze alacak olur isek;

  1. Dolandırıcılık
  2. Yanıltmaca
  3. Hastalıklı Hayvan Satışı
  4. Kalitesiz Irklar

Evcil Hayvan Satışında Dolandırıcılıklar

Her yıl binlerce insan popüler cinslerden bir tanesine sahip olmak için mağdur oluyor. Bunların en başında kediler için, scottish fold, british shorthair gibi cinsler gelirken, köpeklerde pomeranian ve toy poodle gibi pahalı ırklar yer almakta.

Bu tuzaklara düşmemek için yapmanız gereken tek şey, farklı şehirlerden canlı almamak. Satıcıların kendi şehrinizden olduğuna emin olduğunuzda, yüz yüze alışverişi tercih etmek en doğru yoldur.

Evcil Hayvan Sahiplenirken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Evcil Hayvan Resimlerinde Yanıltmaca

İnternet üzerinde yer alan sahiplendirme ilanlarını geziyorsunuz. Ohh pek ala… Beğendiğiniz ırka ait ilanlara göz atarken bir tanesi dikkatinizi çekiyor ve ilan sahibi ile iletişime geçiyorsunuz. Buraya kadar her şey çok güzel iken, sizin elinize ulaşan canlı resim dekinden farklı olabiliyor.

Çünkü emin olun bir çok satıcı internet üzerinden bulduğu görselleri kullanıyor. Bu yüzden evcil hayvanı almaya karar vermeden önce, satıcıdan mutlaka resimleri Whatsapp gibi uygulamalar üzerinden tekrar alın veya kameralı görüşme yaparak canlı görün.

Hastalıklı Evcil Hayvanlar

Irklara özel kalıtsal sağlık problemleri olabilirken, bazı hayvanlara bulunduğu ortam veya diğer canlılardan bulaşmış ölümcül hastalıklar olabiliyor. Bunlar, gençlik hastalığı, kanlı ishal vb. hastalıklardır. Bu canlılardan bir tanesine denk gelecek olursanız, kedi veya köpeğiniz ile geçirecek çok vaktiniz olmayacaktır. 

Önlem olarak satın alacağınız evcil hayvanı bir veteriner kontrolünden geçirmek, hayvan ile bir süre geçirerek dışkısını görmek yada sık rastlanan hastalıklar için bir belirti var mı gözlemlemektir. Bunlar için hayvanın dişleri, gözleri ve genel olarak enerjisine kadar her şeyi kontrol edebilirsiniz.

Kalitesiz Melez Irk Hayvan Satışı

Sahiplenmeye karar verdiğiniz evcil hayvanın gerçek bir ırk olduğuna emin misiniz? Örneğin öyle hayvanlar var ki sahte bir şekilde o ırka aitmiş gibi satılabiliyor. Bir Scottish Straight kedisini, British Shorthair diye satmaları ve sizinde bunu hiç anlamadan sahiplenmeniz çok mümkün. 

Bu yüzden sahiplenecek olduğunuz kedi veya köpeğin, annesi ve babasını mutlaka görmeli, SCR belgesi var ise kontrol etmelisiniz.

Rapor Et

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0

Facebook Yorumları