Ev Taşımadan Önce Bakmanız Gereken Bir Rehber

Ev Taşırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bilen bilir ev taşımak bir hayli zordur. Eşyaların paketlenmesi, nakliye seçimi derken günlerce uğraştırır. İşte tam da bu aşamada işinizi kolaylaştıracak birkaç fikri yazımızda bir araya getirdik.

Taşınma sırasında yapılacakları eski evinizde yapılacaklar ve yeni evinizde yapılacaklar olarak ikiye ayırabilirsiniz. Ne de olsa artık sorumlu olduğunuz iki ayrı ev var.

Eski Evde Yapılacaklar

İster ofisinizi ister evinizi taşıyın ilk yapmanız gereken iyi bir plan yapmak ve kontrol listesi hazırlamak. Bu sayede daha düzenli ve kolay bir şekilde işlerinizi halledebileceksiniz. Planınıza aboneliklerinizi iptal ederek başlayabilirsiniz. Doğalgaz, elektrik, su tüm aboneliklerinizi iptal edin ki daha sonrasında başınız ağrımasın.

Ev taşımanın en zor kısmı elbette güvenilir bir nakliye firması bulmak. Nakliye firmanıza karar verirken hizmet sektörlerine yönelik yapılan uygulamaları kullanarak size uygun firmayı seçebilirsiniz. Ücretleri karşılaştırmak doğru kararı vermenize yardımcı olacaktır. Bu noktada ev taşıma fiyatlarının, evden eve nakliyattan şehirlerarası nakliyata, taşınacak eşyaların ebat ve miktarlarına göre değişiklik gösterdiği unutulmamalıdır.

Gelelim eşyaları paketleme işine. Daha ekonomik olması için bu işlemi kendiniz yapabileceğiniz gibi nakliye firmalarının servislerinden de faydalanabilirsiniz. Her durumda kullanmadığınız, gereksiz eşyalarınızdan kurtulmanız gerek. Bunu yaparak hem iş yükünüzü hafifletecek hem de nakliye masrafınızı azaltacaksınız.

 

Ev Taşırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Paketleme ve Koli Seçimi

Paketleme işini kendiniz yapmaya karar verdiğinizi düşünerek devam edelim. Eşyalarınızı ne kadar iyi paketlerseniz kırılma ihtimalleri de o kadar azalacaktır. Eşya paketlerken koli, koli bandı, çöp poşeti, ambalaj kâğıtları gibi malzemelere ihtiyacınız olacak. Kolileri çevrenizdeki market ve bakkallardan temin edebileceğiniz gibi koli satan yerlerden ve internetten de bulabilirsiniz. Koli seçerken büyük ebatlarda olmamasına dikkat edin aksi takdirde hem taşıması zor olacak hem de yırtılma ihtimali artacaktır. Eşyalarınızı paketlerken taşınma sürecinde ihtiyacınız olabilecek eşyaları paketlemeyi en sona bırakın. Bunu yaparak ihtiyaç halinde aradığınız şeyleri kolaylıkla bulabilirsiniz.

Paketleme işlemi bittikten sonra üzerlerine mutlaka hangi odaya ait olduğunu yazın böylelikle taşındığınız yerde eşyaları yerleştirmeniz daha kolay olacaktır. Kolilerin üzerine küçük etiketler yapıştırarak içinde neler olduğunu da yazabilirsiniz. Ancak bu işlemi yaparken hırsızlık olaylarına karşın detaylı bilgi vermemeye dikkat edin. İçinde kırılabilecek eşya olan kolilerinizin üzerine Dikkat Kırılabilecek Eşya yazmayı ihmal etmeyin.

Kıyafetlerin Paketlenmesi

Kıyafetlerinizi iki farklı şekilde paketleyebilirsiniz. Kırışmasını problem etmediğiniz giysileri kolilere yerleştirebilirsiniz ya da kıyafetlerin daha az kırışmasını sağlayan askılı kolilerden kullanabilirsiniz.

 

Ev Taşırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Mobilyalara Dikkat!

Eğer mobilyalarınızın parçaları sökülebiliyorsa sökülen parçaları düzgün şekilde muhafaza etmeye özen gösterin. Mobilyaların sökülen parçalarını, bir arada tutun ki kurulma esnasında karışıklık olmasın.

Buzdolabını Boşaltma İşini Sona Bırakın

Taşınma sürecinde olabildiğince az alışveriş yapmaya çalışın. Kolay bozulabilecek yiyecekleri (peynir, yumurta, süt vb.), öncelikli olarak tüketin. Mutfak alışverişinizi taşınmadan sonraya bırakmanız elbette daha akıllıca olacaktır.

Son Kez Kontrol Edin

Geride bir şey bırakmamak için tüm eşyalar yüklendikten sonra boş kalan evinize bakın. Evden ayrılmadan önce kontrol listenize bakarak eksik bir şey olmadığından emin olun. Son faturalarınızı ödedikten sonra sayaçların fotoğrafını çekmeyi de ihmal etmeyin. Böylece siz evden çıktıktan sonra gelecek ilave veya yanlış faturaları ödemek zorunda kalmazsınız.

Yeni Evinizde Yapılması Gerekenler

Yeni evinize eşyalarınız gelmeden önce elektrik, su ve doğalgaz aboneliklerinizin bağlı olduğundan emin olun ki herhangi bir mağduriyet yaşamayın. Mümkünse yeni eviniz boşken temizlemeye çalışın aksi takdirde eşyalar varken temizlik yapmak daha zor olacaktır.

Taşınma gününde nakliye firmasından önce taşınacağınız eve vararak araç için park yeri bulabilir, böylelikle zaman kazanabilirsiniz.    

Son olarak taşıma görevlilerinden paketleri, üstlerine yazdığınız odalara yerleştirmelerini istemeyi unutmayın. Evet, bizden bu kadardı. Geriye yalnızca eşyalarınızı yerleştirmek ve evinizin tadını çıkarmak kaldı.

Önerilen İçerik: Evden Çıkmadan Kendini Geliştirmek İsteyenler İçin 8 Yol

Nihal Zengin
İstanbul Üniversitesi TDE mezunu. Hâlihazırda yüksek lisans tezini tamamlamaya çalışıyor. Çok okur, çok yazar, az konuşur. Hoşgörünün dünyayı daha iyi bir yer yapabileceğine inanıyor.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Nick Cave Yaratıcılığı Körelen Söz Yazarı Hayranına Şarkı Sözlerini Verdi
Nick Cave Yaratıcılığı Körelen Söz Yazarı Hayranına Şarkı Sözlerini Verdi

Nick Cave Yaratıcılığı Körelen Söz Yazarı Hayranına Şarkı Sözlerini Verdi

Sonraki
Mezarlık

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.