Ev Aramanın Gerçek Püf Noktaları

Ev kiraları ne zaman ucuzlar? Tek cevabı kış mevsimi olacaktır diye düşünüyorsanız, hiç bu cevabın yanlış olabileceğini düşündünüz mü?

Düşündüyseniz, emlak piyasası hakkında az çok fikriniz olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü sanılanın aksine, İstanbul bölgesi için konuşacak olursak, ev kiralama oranları Haziran başı Eylül sonu arasında artışa geçer ve piyasada çok fazla kiralık daire olduğundan hem daire seçenekleriniz daha fazla hem de fiyatlar daha makuldür. Ama kış aylarında uygun fiyata daire kiralarım diyenlerdenseniz yüksek ihtimalle beğeneceğiniz daireyi biri çoktan kiralamış olacaktır.

Günümüzde beğendiğiniz bir daire için emlakçınızın sizi acele ettirdiği gibi bir algı mevcut. Peki çoğu zaman emlakçınızın haklı olduğunu biliyor muydunuz? 

Neden dediğinizi duyar gibiyim. Sebebi gayet açık. Günümüzde birçok emlak pazarlama sitesine girip tüm alternatiflerinizi online olarak inceleme imkanına sahipsiniz. E tabi biraz önce emlak piyasasına da az çok hakim olduğunuza değindik. Bu durum sadece ev aramaya savunmasız çıkan yani, hiçbir piyasa analizi yapmadan çıkan kişiler için geçerli.

“TAPU” hakkında gerekli bilgilere sahip misiniz?

Tapu mülkü satın alan şahıs üzerine yapılır, fakat tapunuzun üzerinde “kat irtifakı” veya “kat mülkiyeti” ibarelerini görüp hemen paniğe kapılmayın. Zaten banka kredisiyle alıyorsanız, gayrimenkulün üzerindeki bütün argümanlar bankanızın eksperi tarafından kontrol edilir ve raporu ise size verilir. Yani tapuya gitmeden zaten konuya hakim olursunuz. Hatta, emlakçınızın sizin için merak ettiğiniz bilgileri satış öncesinde mülk sahibinden ve mülkün bulunduğu o bölgenin belediyesinden detaylı bir şekilde öğrenilebilir. Tapu hakkındaki bir değer püf nokta ise tapuda mülkün üzerinde ipotek veya haciz işlemi olup olmadığını öğrenmek.Satış için tapuya gitmeden önce mülk sahibi ile emlakçınızı görüştürerek satın alacağınız daire üzerinde ipotek ya da haciz işlemi var ise satış esnasında bir aksaklık olmaması için bunun kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Bu sayede sorunsuz bir satış işlemi gerçekleşir.

okur

Yazar: Öznur Süslü

1967 yılında İstanbul'da doğdum.

17 yıldır içinde bulunduğum gayrimenkul sektöründe Maslak ve Ataşehir ilçeleri başta olmak üzere aktif şekilde yer almaktayım.

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.