in

Etkili Öz Geçmiş Nasıl Hazırlanır?

Etkili Öz Geçmiş Nasıl Hazırlanır?

Öz geçmiş; kim olduğumuzu, geçmişte neler yaptığımızı, aldığımız eğitimleri, becerileri, yetenekleri kapsayan dokümandır. Mülakata davet edilmemizi ve işe yerleşmemizi sağlayan kilit noktadır. Öz geçmişi hazırlamamızın birtakım faydaları bulunmaktadır. Bireysel açıdan bakacak olursak; başvurduğumuz pozisyon için istenilen nitelikler ve becerilerle, kendi nitelik ve becerilerimizi karşılaştırıp öz geçmişimizi daha fonksiyonel hale getirebiliriz. Ayrıca mülakata çağrıldığımızda, iş için istenilen genel niteliklerin kendimizde mevcut olduğu düşüncesiyle görüşmeye olumlu duygularla gidebiliriz. İşveren açısından bakacak olursak; binlerce başvurunun yapıldığı ilanlarda uygun olmayan başvuruları eleyip, mülakata davet edilecek kişileri tespit etmek açısından oldukça iktisadi bir yöntemdir. Ayrıca mülakata davet edilen kişiler hakkında umumi bilgiler vermesi açısından öz geçmiş kritik bir önem arz etmektedir. İş arama sürecinde iş arayan ve işverenler açısından ilk izlenim oluşturma, ilk karşılaşma sürecidir. İlk izlenim için asla ikinci bir şans olmayacağını düşünürsek öz geçmişe ne kadar önem vermemiz gerektiği daha iyi anlayabiliriz. Mesleki tecrübeniz, aldığınız eğitim, başvurduğunuz ilan için yeterli olsa da öz geçmişinizde bunları yeteri kadar ifade edemezseniz, mülakat çağrılma ihtimaliniz azalacaktır.

Etkili Öz Geçmiş Nasıl Hazırlanır?

Öz geçmiş hazırlarken, kısa süre içerisinde bizi tanımayan işveren ya da insan kaynakları yetkilisine, aktarmak istediğimiz niteliklerimizi, becerilerimizi nasıl aktarabiliriz düşüncesinde olmalıyız. Bu şekilde düşünmemizin en temel nedeni ise,  işveren yetkililerinin öz geçmişinizi incelemek için ortalama otuz saniye zaman ayırıyorlar. Bu sebeple amacına uygun yazılmamış, gereksiz bilgilere yer verilerek hazırlanan öz geçmiş iş arama sürecinde sizin için hayal kırıklığına neden olacaktır. Bilimsel,akademik çalışma gibi özel bir durum olmadığı sürece öz geçmişinizin iki sayfayı geçmemesi makul olacaktır.

Hazırlamış olduğunuz öz geçmişler başvurduğumuz pozisyona uygun olmalıdır. Birden farklı pozisyonda iş arama durumunuz varsa; başvurduğumuz pozisyona uygun yeteneklerimizi, becerilerimizi, hobilerimizi güncelleyerek pozisyona uygun öz geçmiş hazırlamanız hedefe ulaşmanızı kolaylaştıracaktır.

Hobiler,öz geçmişte oldukça önemlidir. İşverenler, hobiler kısmına önem vermekte ve bu kısımlarla ilgili kişilerin karakterleriyle ilgili çıkarımlarda bulunmaktadırlar. Hobisi olan ve düzenli olarak hobilerle uğraşan kişilerde beynin iki lobu aktif olmaktadır ve bu kişilerin iş hayatında daha etkin ve uyumlu bireyler olması öngörülmektedir. Öz geçmişinize düzenli olarak yaptığınız ve başvurduğunuz pozisyonda istenen yetenekleri destekleyecek hobileri yazmanız mülakata çağrılma sürecine olumlu katkı sağlayacaktır.

Öz geçmişinizi daha fonksiyonel bir hale getirmek için bazı hususlara dikkat etmeniz gerekmektedir:

 • Açık ve anlaşılır olmalı..
 • Ben, benim gibi ifadeler kullanılmamalı.
 • Üçüncü tekil şahıs kullanılarak hazırlanmalı.
 • İyi olduğumuz alanlar belirtilirken sayısal ifadelere yer verilmeli.
 • Yalan, yanlış bilgilere yer verilmemeli.
 • Politik, etnik, siyasi içeriklere girilmemeli.
 • Başvurduğumuz pozisyonu destekleyecek hobi, mesleki kurs vs. yer verilerek pozisyon için uygun bir aday olduğumuzu işverenlere göstermeliyiz.
 • Eğitim bilgileri ve iş tecrübeleri ters kronolojik sıra ile yazılmalı.
 • Olumsuz ifadelere yer verilmemeli.

 • Kariyer hedefinizi mutlaka belirtmelisiniz
 • Bazı ülkelerde fırsat eşitliğine aykırı olduğu gerekçesiyle öz geçmişlerde fotoğrafa yer verilmesine sıcak bakılmasa da ülkemizdeki işveren yetkililerinin birçoğu fotoğraf istemektedir.Bu nedenle öz geçmişinizde son halinizi gösteren uygun bir fotoğraf koyabilirsiniz.

Hazırlamış olduğunuz öz geçmişin kariyerinize başarı getirmesi temennisiyle.

okur

Yazar: &KIRIŞ&

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.