En İyi Güney Kore Dizi Önerileri!

Merhabalar! Bugün sizlere listemdeki Güney Kore yapım olan dizileri paylaşacağım. Eğer sizde benim gibi birçok dizi izleyip sıkıldıysanız ve değişik bir senaryo görmek istiyorsanız hemen yazımı okuyun derim! Aralarında izlediğim ve izlemek üzere olacağım dizileri sıralayacağım. Sıkılmadan izleyeceğiniz dizi önerilerim var ama kişiden kişiye değiştiği için yorumlarınızı bekliyor olacağım! Kendi yorumum da olmak üzere sizi bilgilendirmeye çalışacağım. Spoiler vermeyeceğim korkmayın. Hadi başlayalım!

                                  1) -FLOWER OF EVIL-

Adı: Flower Of Evil

Tür: Aksiyon, gerilim, dram

imdb puanı: 8.9

Bölüm Sayısı: 16

Yapım Yılı: 2020

Konusu: Dizi, karanlık geçmişini gizleyen, ve başka bir adamın kimliği altında yaşayan bir adam(Lee joon Gi) ile o adamın (kocasının) peşine düşen bir dedektifin (Moon Chae Won) etrafında dönmektedir.

-Kendi Yorumum: Dizi gerçekten o kadar iyi işlenmiş ki.. diziyi izlemiyorsunuz yaşıyorsunuz adeta. Aksiyonun yerini hüzünlü bir hikaye alıyor ve izleyici bazı sahnelerde ağlıyor bile. Oyuncunun iki uyumu da harikaydı, gerçekten çok etkilendiğim ve çevreme ısrarla önerdiğim dizilerden bir tanesi.. Bazen keşke hafızam silinse de yeniden izlesem diyorum. Şiddetle tavsiye ediyorum, zamanınız varsa izleyin derim!

                                  2) -VAGABOND-

Adı: Vagabond

Tür: Aksiyon, gerilim

imdb puanı: 8.5

Bölüm Sayısı: 16

Yapım Yılı: 2018-2019

Konusu: Dizi, gizemli bir uçak kazası soruşturmasına karışan ve daha sonra ülkede yapılan yolsuzluklar hakkında bilgi toplamaya başlayan sıradan bir adamın (Lee Seung Gi) etrafında dönmektedir. Dizide başrol olan, Lee Seung Gi, yeğenini düşen uçak kazasında kaybetmiştir. Uçağın normal bir düşüş olmadığına şüphelenir ve gerçek katilleri bulmak için kolları sıvar.

Kendi Yorumum: Dizi gerçekten, bol aksiyonlu bir şekilde ilerliyor. İzleyiciyi gereksiz sahnelerle sıkmıyor ve yaptığı ters köşelerle izleyiciyi ekrana kitliyor. Matruşka gibi işin içinden iş çıkıyor. Olaylar, bir zincirleme şeklinde gelişiyor ve siz ne olduğunu anlamadan dizi çoktan bitmiş oluyor. Biraz spoi vermek gibi olmasın ama 2. sezona açık bir kapı bırakır gibi final yapmışlardı. Biraz ucu açık bitmiş de olsa efsane bir diziydi. Suzy ve Lee Seung Gi çok iyi bir uyum içindeydiler. İzlemenizi kesinlikle tavsiye ederim!

                                          3) -KILL IT-

Adı: Kill it; Blue Eyes

Tür: Aksiyon, gerilim

imd puanı: 8.3

Bölüm Sayısı: 12

Yapım Yılı: 2018- 2019

-Konusu: Öldürmek zorunda olan bir adam (Jang Ki Young) ile o adamı yakalamak zorunda olan bir kadının (Nana) etrafında dönmektedir. Adam ailesini bulmak için bir katil olur. Kadın ise ölen sevgilisinin intikamını almak için adamın peşine düşer.

-Kendi Yorumum: Bu dizi hakkında ne desem o kadar sönük kalır ki.. Uzun zamandır etkisinden çıkamadığım bir diziydi. Nana’yı bu dizide tanıdığım için çok üzgünüm..Dizi de ilk gördüğüm yerde aurasını hissetmiştim.  Yaydığı enerji hissedilebilir şeklindeydi. Değişik bir havası vardı. Kesinlikle bu dizi için yaratılmış desem yeridir. Dizinin bazı yerlerinde ona kızmadım değil, ama bilemiyorum işte her şeyiyle çok güzel bir diziydi. Jang Ki Young’un ifadesizliği falan cuk oturmuştu yüzüne. Çiftin uyumları güzeldi, umarım yine bir projede ikisini görürüz. Şiddetle tavsiye ediyorum, izleyin!

     4) -GOBLIN-/Guardian: The Lonely And Great God-

Adı: Goblin/ Guardian: The Lonely And Great God

Tür: Dram, fantastik, romantik

imdb puanı: 8.9

Bölüm Sayısı: 16

Yapım Yılı: 2016-2017

Konusu: Bir goblin olan Kim Shin, (Gong Yoo) sevdiği birçok insanın ölümünü görmüştür ve ölümsüz hayatını sonlandırmak istemiştir. Bunun içinde insan bir goblin gelinine ihtiyacı vardır ve yüzyıllardır bir goblin gelini aramaktadır. Bir gün, amnezyadan (hafıza kaybı) muzdarip olan bir ölüm meleği (Lee Dong Wook) ile tanışır ve birlikte aynı evi paylaşmak zorunda kalır.

-Kendi Yorumum: Dizi oldukça keyifli, yer yer hüzün ve dram olsa da dizinin konusu gereğince olması lazım elbette. Ben çok severek ve gülerek izlemiştim. Karakterlerin uyumu yine harikaydı. İzlemenizi tavsiye ederim, bazı sahneler göz doldururken diğer biz sahneden gülebilirsiniz. Özellikle Gong Yoo harikaydı, Lee Dong Wook’la dizide olan ilişkileri kocaman bir dram olsa da, ikisinin arasında geçen diyologlar harikaydı. Dizinin geneli iyiydi yani, tavsiye ederim.

                                          5) -THE K2-

Adı: The K2

Tür: Dram, aksiyon, romantik

imdb: 7.8

Bölüm Sayısı: 16

Yapım Yılı: 2016

Konusu: Paralı bir asker olan Kim Je Ha (Ji Chang Wook) iş vereni tarafından ihanete uğrar ve yüzüstü bırakılır. Bunun üzerine intikam almak için kolları sıvar ancak, Go Anna ile tanıştıktan sonra bu amacı değişir. Paralı askerlik yaptığı sıralarda sevdiği bir kızı anlamadığı bir nedenden dolayı kaybeder. Kızı vururlar. Bunun intikamını tanıştığı bir kadının sayesinde almak ister. Tabii bu kadınla karşılaşmaları, başlangıç pek de iyi sayılmaz. Kadının, üvey kızının korumalığını yaparken gönlünü Anna’ya kaptırır. Anna’nın babası, kızını bir sır gibi herkesten saklar, bir başkan adayıdır.

Kendi Yorumum: Dizi oldukça sürükleyici bir senaryoya sahipti. Aksiyon ve dram karışık bu hikayeyi izleyerek sıkılmayacağınızı düşünüyorum. Dizinin biten bölümlerinde şimdi ne olacak, nasıl olacak derken dizi bitiyor. İzlemenizi tavsiye ederim!

                      6) -CRASH LANDING ON YOU-

Adı: Crash Landing On You

Tür: Dram, romantik, komedi

imdb puanı: 8.4

Bölüm Sayısı: 16

Yapım Yılı: 2019-2020

Konusu: Dizi, bir Güney Koreli kadın ile bir Kuzey Koreli adamın arasındaki aşk hikayesini konu almaktadır. Güney Kore’deki bir holdingin mirasçısı olan Yoon Seri (Son Ye Jin) yamaç paraşütü yaparken sert rüzgar nedeni ile Kuzey Kore’ye acil iniş yapmak zorunda kalır. Burada, Kuzey Koreli bir subay olan Lee Jung Hyeok (Hyun Bin) ile karşılaşır. Lee Jung Hyeok, Yoon Seri’yi koruyup gizler ve bu süreçte gönlünü ona kaptırır.

Kendi Yorumum: Eğlendiğim bir diziydi, başrol karakterlerin yanı sıra yan karakterler de çok iyiydi. Genel anlamda güzeldi, bazen üzülerek bazen de gülümseyerek izlediğim bir diziydi. Hikayenin işlenişi, karakterler, mekan hepsi çok iyiydi. Oyuncuların uyumunu zaten hiç demiyorum. Zaten Hyun Bin ve Son Ye Jin iki yıl önce bir aksiyon filminde rol almıştı. Oradaki uyumları da harikaydı. Haa, bu arada! Ajansları bu ikilinin sevgili olduklarını doğruladı! Sürekli inkar etseler de bir işe yaramadı tahmin ediyorduk zaten. Yakıştırdığım bir çiftti, umarım ayrılmazlar. Diziyi de kesinlikle izlemelisiniz.

                     7) IT’S OKAY TO NOT BE OKAY

Adı: It’s Okay to Not Be Okay

Tür: Romantik, komedi, dram

imdb puanı: 9.2

Bölüm Sayısı: 16

Yapım Yılı: 2020

Konusu: Dizi, psikiyatri bölümünde çalışan bir adam(Kim Soo Hyun) ile popüler ama antisosyal kişilik bozukluğu olan bir kadının(Seo Ye Ji) etrafında dönmektedir. Adamın aşka ayıracak vakti yoktur. Kadın ise aşk hakkında hiçbir şey bilmemektedir. Ancak ikisi birbirlerini tanıdıkça yakınlaşır ve aşk sayesinde zorlukların üstesinden gelir. Kayıp ruhlarını ve kimliklerini yeniden keşfeder.

Not: Henüz izlemedim, listemde var. Oldukça çok beğenilen bir dizi, en yakın zamanda başlayacağım.

               8) -THE LEGEND OF THE BLUE SEA-

Adı: The Legend Of The Blue Sea

Tür: Romantik, fantastik, dram

imdb puanı: 8.2

Bölüm Sısı: 20

Yapım Yılı: 2016-2017

Konusu: Dünya üzerindeki son denizkızı(Jun Ji Hyun) bir dolandırıcı (Lee Min Ho) ile karşılaşır ve bu denizkızı karada yaşamak için mücadele etmeye başlar. İkisinin arasında fantastik bir şekilde geçmişten gelen bir bağlantı vardır. Denizkızı, adamın hafızasını sildiği için birşey hatırlamamaktadır. Daha sonralarda taşlar yavaş yavaş oturmaya başlar.

Kendi Yorumum: Dizi oldukça iyiydi. İkisinin arasındaki bağlantıyı merak ettikçe bölüm sarıyor zaten. Çok keyif aldığım bir diziydi. İkisinin arasındaki diyalog, geçmişten gelen bağlantı izleyiciyi kendine bağlıyor bile. İzlemenizi tavsiye ederim.

                    9)- THE GIRL WHO SEES SMELLS-

Adı: The Girl Who Sees Smells

Tür: Romantik, aksiyon, komedi, fantastik

imdb puanı: 8.8

Bölüm Sayısı: 16

Yapım Yılı: 2015

Konusu: 3 yıl önce bir adam (Park Yoo Chun) “BARKOD” adlı bir cinayet davasında kız kardeşini(Kim So Hyun) kaybetmiştir. O zamandan bu yana soğuk ve duyarsız biri haline gelmiştir. Aynı cinayet vakasında bir kız (Shin Se Kyung) mucizevi bir şekilde hayatta kalmıştır. Ancak o zamandan bu yana kız hiçbir şey hatırlamamaktadır. Ve aynı zamanda özel bir yetenek kazanmıştır.

-Kendi Yorumum: Diziyi merak ediyorum konusu ilgi çekici. Listemde duruyor ve elimdeki dizi bitince ona başlayacağım.

                                            10)-TRAIN-

Adı: Train

Tür: Dram, aksiyon, gizem, gerilim, fantastik/bilimkurgu

imdb: 8.4

Bölüm Sayısı: 12

Yapım Yılı: 2020

Konusu: Dizi, değer verdiği bir kişinin ölümündeki gerçeği bulmak amacıyla farklı bir paralel dünyaya geçen Seo Do Won’un (Yoon Si Yoon) hikayesini konu almaktadır.

Kendi Yorumum: Diziyi ilk başlarda anlamasam da sonradan her şey anlaşılıyor. Gerçekten konusu bakımından çok ilgi çekici ve izleyici de merak duygusu uyandırıyor. Paralel evren konulu ilk dizi deneyimimdi ve oldukça başarılıydı. Kesinlikle izlemenizi tavsiye ediyorum!

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

2 yorum

Yorum Yazın
  1. Diziden sonra akçaağaç yaprağı ve kırmızı atkı unutulmaz oldu ♡♡ Gong Yoo benim için halen Kim shin😭😭

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.