En Değerli Hazine

Biz insanları diğer canlılardan ayıran birçok özelliğimiz olsada en önemli özelliğimiz “akıl” okuduğum yazılarda, bize verilen öğretilen bilgilerde hep o geçiyor. Hatta bir makaleye baktım şöyle ifade etmişti “Akıl en önemli hazinemiz” buradan da anlaşılacağı gibi bizi biz yapan aslında akıl, temele indiğimizde aklı kullanmak için düşüncede gerekir tabii.

Peki akıl çok değerli çok önemli bir hazinemiz fakat bizim bunu kaybetme ihtimalimiz var. Bahsettiğim gibi bizi biz yapan şey aslında akıl dersek aklımızı kaybettiğimiz noktada aslında kaçınılmaz bir son yaşıyoruz. Böyle o insanları gözümün önüne getirdim, akılları yok kaybettiler ama düşünüyorlar. Bu düşünce akılsız yani mantıksız insan yaşayışına uymayan bir şey zaten en büyük sıkıntıda oradan kaynaklanıyor. Yani akılsız bir hayat ve sadece düşünmek , düşüncelerinde boğulmak insanı bu hale sürüklüyor. Tabii iyileşilebilir durumlarda var iyileşilemeyen durumlarda.

Düşünme konusuna gelecek olursak dediğim gibi aklın da yanında düşünebilmekte gerekir ikisinin beraber yapılamadığı her durum insan hayatı için tehlikelidir. Örnek verecek olursak aklını kullanırsın kendi çıkarların için bir şey yaparsın ama düşünmemişsindir başkaları için sorun teşkil eder, senin hayatını da etkiler. Düşünüyorsundur ama aklın boştur ve boğulursun , düşünceler seni olmayacak ya da sadece kafanda kurduğun şeylere iter.

Londra’da terkedilmiş bir akıl hastanesi ve bütün yazılar kan ile yazılmış. Ne kadar doğru ne kadar yanlış olduğu bilinmez fakat bunun aklımızı kaybettiğimiz noktada yapılan bir şey açısından değerlendirdiğimizde tehlikesi çok açık görülüyor. Akıldan bağımsız bir düşüncenin de ortaya koyduğu bir durum.

Neden aklı kaybetmeye bu kadar değiniyorum çünkü kullanmamak ya da yanlış kullanmak insanın elinde ama kaybetmek olan bir şey değil ve düşündükçe diyorum ki bu hazineyi kaybetmenin çok ağır bir bedeli var.

Öyle günlerden geçiyoruz ki bütün olumsuz şartlara rağmen ne yapıp edip akıl sağlığımızı korumalıyız.

okur

Yazar: ayselnrhlc

Blog OkurBlog Yazar

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir Yorum