in ,

Empati Nedir?

Empati Nedir?

Empatinin anlamına değinmeden önce  dilimize  nasıl girdiğinden ve esas kökeninden bahsedeyim. Dilimize İngilizce empathy  veya Fransızca empathie biçiminde girmiştir. Esas kökeni ise  Yunanca “‘en- (el) (en-)”‘ (“iç, içine, içinde”) ve “‘-patheia (el) (-patheia)”‘ (“duygu, acı, hissetme, algılama”; Yunanca paskhein (el) (paskhein) fiilinin perfekt kökü path- (el) (path-)’tan) kelimelerinin birleşmesiyle oluşmuştur.  (Bakınız: https://tr.wiktionary.org/wiki/empati)

Yukarıda anlatım biraz daha teknik daha genel ifade edecek olursak empati terimi, Latincedeki “iç, içine, içinde” anlamına gelen “em” öneki ile Grekçede duygu, acı, ıstırap, algılama anlamına gelen “patheia” sözcüğünden türetilmiştir. (Bakınız: https://www.milliyet.com.tr/pembenar/empati-nedir-2591260)

Bir çoğumuzun bildiği gibi empati “karşındaki kişinin yerine kendini koyup onun hissetiklerini hissetmek”tir. Bu genel anlamla empatinin ne demek olduğu bir de terim olarak yazılanlara bakalım.  Empati veya eş duyum, bir başkasının duygularını, içinde bulunduğu durum ya da davranışlarındaki motivasyonu anlamak ve içselleştirmek demektir.  (Bakınız: https://tr.wikipedia.org/wiki/Empati)

Empatinin ne demek olduğunu öğrendik şimdi gelelim “iletişimde empati kurmak neden önemlidir”  kısmına şu yüzden önemlidir; karşımızdaki bireyi daha iyi anlarız, olaylara bakış açımız değişir yani olaylara farklı yönlerden bakmayı öğreniriz, diğer bireylerle daha sağlıklı bir iletişimimiz olur.

Empatinin anlamına, kökenine ve önemine değindiğimize göre hepsi kadar önemli kısmına  “Bizler empati yapabiliyor muyuz?” sorusuna gelelim. Bana göre empati yapabilme konusunda çok eksiğimiz var. Empati yapabilseydik eğer toplum olarak bu kadar sevgisiz, saygısız, hoşgörüsüz olmazdık. Bu durum bizim eksik olduğumuz yönlerimizi tamamı ile ortaya çıkartıyor.

Şimdi ise karşımıza şu soru çıkıyor “Nasıl empati yapılır ?” Bireyin kendisini karşısındaki birey yerine koyarak, olaylara onun bakış açısıyla bakması, karşıdaki bireyin duygu ve düşünceleri doğru bir şekilde anlaması ve o bireyin duygularını anladığını belli etmesi ile empati kurulur. Aklımıza yine bir soru gelecek “herkes de  empati yapabilme yeteneği var mı ?”  Aslında evet hepimiz empati yapabiliriz. Az ya da çok hepimizin bu yeteneği var. Sadece bu yeteneğin ne kadar kullanılabildiği değişkenlik gösteriyor. Bebeklerde yapılan araştırmalar bunu kanıtlar nitelikte.

Yine aynı şekilde yapılan araştırmalara göre doğuştan empati yeteneğimizin yüksek olduğu öne sürülüyor. Ama yüksek empati yeteneğimiz zamanla kaslarımız gibi kaybedebileceğimiz bir şey. Bu durumdan da yukarıda dediğim gibi sevgisiz, saygısız, hoşgörüsüz, bencil insanlar ortaya çıkıyor. Bu yüzden de yine yukarıda belirttiğim yolları ilişkilerimize katmamız empati yeteneğimizi geliştirmemize yardımcı olacaktır. Herkese, sağlıklı günler dilerim. 🙂

okur

Yazar: seydasavman

Blog OkurBlog Yazar

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

4 yorum

Yorum Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.