Empat Bir Yetenektir

Kaynak belirtilmedi

İnsanlığın en büyük sorunlarından biri empati yapmamak ya da yapamamak bana göre. İnsanların çoğu bırakın empati yapmayı daha empati ne demek onu bile bilmiyorlar. 

Anlamı en basit ifadeyle, kişinin kendini başka birinin yerine koyabilmesidir. 

Sempati ve empati çok karıştırılıyor. Sempati birinin içinde bulunduğu duruma üzülmektir ya da acımaktır. Yani bulunduğu durumu hissetmeden sadece bilmektir ve bu empati değildir empati hissetmektir.     Empati birine acımak değil de acısını hissetmektir. Birine karşı bir davranış sergilerken onun nasıl hissedebileceğini tahmin edebilmektir ya da bir tartışma içindeyken kendini karşı tarafın uğradığı duruma uğramış gibi duygularını hissederek bir yaklaşımda bulunmaktır. Herkes empati yapabilir ama herkes empati yapmaz. 

Empati doğuştan gelen bir yetenektir ve geliştirilmesi gerekir. İnsanlar empati yeteneklerini geliştirmek yerine git gide olanı da köreltiyorlar çünkü önemini anlayamıyorlar. Empati yapabilmek insanların birbirlerini daha iyi anlayabilmesini sağlar. Kişiler arasındaki ilişkileri daha anlamlı ve anlaşılır kılar. Empati herkesin yapabileceği bir yetenektir aslında bir özelliktir. İnsanlar kendilerini herkesin sahip olabileceği bu özel yetenekten mahrum bırakabilmek için ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar. 

Şimdi anlamını  biliyoruz ama iş anlamını bilmekte bitmiyor tabi. Önemli olan anlamını bilmek değil, önemini anlamaktır. Empati ne demek bilsek bile uygulayamıyoruz veya bile isteye uygulamıyoruz çünkü, asla tam olarak ne olduğunu kavrayamıyoruz. Bizim için bir anlam ifade etmiyor, önemsemiyoruz. Oysa ki insanların birbirleri arasında ki ilişkilerinde büyük önem taşır empati. 

Kişilerin ilişkiler de birbirlerini kırıp, yıpratmaları veya birbirlerini anlayamamaları empati yapamamalarından kaynaklı. Güven problemi ve hatta özgüvenimiz bile empati yapamadığımız için düşük. Yani kendi özgüvenimizi düşürdüğümüzden bahsetmiyorum. 

Çevremiz bizi anlayamadığın da bazı davranış ve huylarımızla dalga geçerler ancak asla durup acaba nasıl hissediyor diye düşünmezler. Sadece sempati yaparlar, ağladığımızı gördüklerinde ağladığımız için üzgün olduğumuzu anlarlar ama asla kendilerini suçlamazlar. Duygularımızı ve nedenlerini anlamaz ve hissetmezler sadece bilirler. Bilmek anlaşmak için yeterli değildir. Bu şekilde de insanların özgüven kaybına sebep olur. 

Her birimiz kendimizi anlayışlı, duyarlı, bencil olmayan bireyler olarak görüyoruzdur ancak herkes böyleyse empati yapamayan kim? Her birimizde bunlardan birisi eksik. Sizce sizde eksik olan hangisi? Bunu soralım kendimize. Kendimizi tanıyamadan başkalarını tanıyamayız, kendimizi anlayamadan başkalarını anlayamayız. 

Empati yapmazsak doğru bir iletişim kuramayız. 

Örneğin empati yapamayan bir yönetici olsaydınız işçilerinizi nasıl anlayabilirdiniz? Anlayışlı olmanız gereken durumlarda zıttı davranışlar sergilediğiniz de ne kadar sevilebilirsiniz ki?

Empati yapmanın önemini anlamalıyız. Herkes bunu önemseseydi tartışmalar oldukça azalır, kişiler ve toplumlar arasında ki ilişkiler daha düzenli hale gelirdi. Cinayet ve cinayete teşebbüsler dahi azalırdı.

Empati bencillikten kurtarır, huzura yaklaştırır ancak unutmayın ki her şeyin fazlası zarardır insanları anlamaya çalışırken iyi niyetinizin suistimal edilmesine de izin vermeyin ne yazık ki toplumumuz bu konuda oldukça duyarsız. 

Aslında toplumumuz maalesef ki bir çok konuda duyarsız ve bilinçsiz. 


 

1905suzii
Fakat unutmayın ki, her yıkılış yeni kuruluşlar içindir.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Bilmek ve İnanmak Üzerine
Sonraki
Çelişkilerle Dolu Sanatçı

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.