Eleştiri, Özgüven ve Ego Üzerine…

Öncelikle merhabalar!

Hayatımda ilk defa bir blog yazıyorum ve bazı düşüncelerimi bloglar ile paylaşmaya karar verdim.

İnsanlar olumlu eleştiriye bayılırken olumsuz eleştiriden asla ama asla hoşlanmazlar.

Hatta birçok kişi olumlu eleştiriyi “övmek” olarak alıp eleştiriyi olumlu ve olumsuz olmak üzere ikiye ayırmak yerine eleştiriyi sadece olumsuz olarak eleştirmek manasında alır. Eleştiri her daim kötü bir şey olarak anımsanır. Çünkü eleştiri yani olumsuz eleştiri her daim onlara göre kişiyi ezmek, eksiklerini göstererek onu rencide etmek amacıyla yapılmıştır. 

Özgüven ve ego dışarıdan bakıldığı zaman her ne kadar aynı gözükse de birbirinden çok farklı şeylerdir. Özgüven kişinin kendisine olan güvenidir. Bu yıllar içerisinde ve yavaş yavaş oluşur. Kolay kolay kaybedilmez. Aslında çok da önemlidir. Zira bir kişi kendine güvenirse her şeyi başaramasa da başarmak için göstereceği cesaret her zaman vardır.

Ego ise yavaş yavaş değil aniden oluşur. Kendisinin her şeyi yapabileceğine olan inancı tamdır. Bu her ne kadar iyi bir şey gibi gözükse de aslında bu inanç kendilerinin mükemmel oldukları düşüncesinden gelir. Üstelik egoyu patlatmak oldukça kolaydır.

Özgüvenli bir insan kendisine yapılan olumsuz eleştirileri sabırla dinler, bu eleştirilere karşı kendini gözden geçirir, gerçekten ortada bir sorun varsa gerekli düzenlemeyi yapar ve yaptığı eleştiriden dolayı eleştiri yapan kişiye her daim minnettar kalır.

Oysa egolu insanlar “eleştiriye” izin vermez, kendilerini gözden geçirmez, dolayısıyla da gerekli düzenlemeyi yapmaz ve eleştiri yapan kişiden ömürleri boyu nefret edip onu düşman bellerler.

Oysaki eleştiri bir kişinin kendini geliştirmesi için yapılır ama eleştiri hakaret etmek de değildir. Hakaret içeren bir eleştirme tarzı eleştiriden çıkıp rencide etmeye gider ve eleştirilen kişi bunu kabul etmek zorunda değildir.

Bunca eleştiri karşıtlığının yanında ve nefretin sebebi bu kişilerin mükemmel ve her insandan üstün(!) olmalarıdır. Mükemmel oldukları için eleştirilemezler. Herkesten üstün oldukları için kimse onları eleştiremez. 

Hatta kendilerini herkesten üstün görmelerini de ufak bir örnek ile açıklayayım:

Örneğin Wattpad’de (bir tür hikaye yazma ve okuma platformu) ünlenmiş bir yazarsınız ve egonuz da maalesef ki oldukça yükseklerde. Sonuç olarak “Ben koskoca ….’yım.” diyerek hiçbir kitapta yorumda bulunmuyor, kendi kitaplarınıza yorum yapan veya size mesaj atan kişilere cevap verme gereği bile duymuyorsunuz. Çünkü siz üstünsünüz. Onlar kim ki?

Bu yüzden egolu insanlar her daim kaybederler. Kendilerini geliştirmezler ve zavallıca en iyi olduklarını düşünmeye devam ederler. İnsanlar tarafından genelde nefret edilirler. Egoları zaman içerisinde artar ve arttıkça çevrelerindeki insanlar onlardan daha da soğur. Özgüvenli insanlar ise sürekli olarak kendilerini geliştirir, her daim daha da gelişmek için çaba harcarlar. İnsanlar tarafından çoğunlukla sevilirler. Pek çok kişi onları idol edinir ve saygı duyar.

Velhasıl kelam, egolu olmayın; özgüvenli olun. Eleştiriye açık olun ki daha iyi yerlere gelebilin. Herkesin sizinle eşit derecede olduğunu da unutmayın…

okur

Yazar: Maviş

Blog Okur

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 Yorum