in

“Ekonominin Başında Olan Bakan Berat Albayrak'a Topu Patlamak Üzere, Hata Patlattı Diyebilirsiniz”

Albayrak’ın ülkeyi kötü yönettiyor ve insanları işsiz bırakıyor.Normalde bankalara başvuru yapabilecek sicile sahip kişilere verirsiniz. Yardıma ihtiyacı olana sadece değerlendirme mesajı. Devletin hazinesini soyup soğana çevirdiniz. O bahsettiğiniz kalkanlarin hepsi size girsin.

Türk ekonomisini sorduklarında “şişedibi gibi” deriz. Bütün ülkenin kaderi bir baba”ya bağlanmış. Meraları da gazete ilanlarını da onun yetkileri belirliyor. Ekonominin başına damadını oturtmuş. Bir de şirket var. O devletin en çok ihale verdiği, servetini devletin parasıyla büyüten şirket. Şirketin bir de medya krallığı var. Eskiden o krallığın başında damat otururken, şimdi damadın ağabeyi oturuyor. Haliyle durum şu: Ekonomi süper değil mi? Harika kardeşim. En iyisi benim değil mi? Öylesin kardeşim.

Aksini söyleyen oyunun dışında kalır, RTÜK keser cezayı.

ALBAYRAK KÖTÜ YÖNETİYOR

Berat Albayrak 10 Temmuz 2018 günü Hazine ve Maliyet Bakanı oldu. İki yıl dolmak üzere

O gün dolar 4 lira 53 kuruştu. Bugün 6 lira 80 kuruş. Yüzde 50 arttı. Yani Türk parası yüzde 33’den daha fazla değer kaybetti. Artık aynı parayla 300 dolar yerine 200 dolar alabiliyorsunuz.

O gün avro 5 lira 34 kuruştu. Bugün 7 lira 46 kuruş. Yani Türk parası avro karşısında yüzde 28’den fazla değerini yitirdi.

O gün borsa 99.252 puanda idi. Bugün neredeyse aynı durumda, 103.024 puanda. Dolar bazında borsa endeksi ise geriledi, 9 Temmuz 2018’deki 19.394 seviyesinin çok altında, bugün 15.126 seviyesinde.

BERAT ALBAYRAK YOKSULLAŞTIRIYOR

O gün açıklanan 2017 büyümesi yüzde 7.4’tü. 2018 büyümesi yüzde 2.6, 2019 büyümesi yüzde 0.9.

Bu ne demek?

Türkiye’nin geçen yılki büyümesi (GSYH) yüzde 0.9 iken, nüfus artış hızı olan yüzde 1.39’un altında kaldı. Bu rakamlar, 2019 yılında Türkiye’nin kişi başına düşen milli gelirinin yüzde 0.5 civarında azalması, ve Türkiye’de ortalama vatandaşın, Berat Albayrak’ın döneminde 2019 yılında daha da yoksullaşması anlamına geliyor.

Nitekim 2017 yılında dolar bazında kişi başına düşen milli gelir (GSYİH) 10 bin 597 dolardı. 2018 yılında Albayrak’ın elinde azalmıştı. 2019 yılında daha da azalarak 9127 dolara indi. Rakam, Erdoğan’ın yıllardır övündüğü 10 bin doların trajik şekilde altında kaldı.

ya şey dicem rahat uyuyabiliyor musunuz bu arada?

Sonunda top patladı. Hepimiz duymuş hatta görmüştük. Artık hepimiz eşittik. Ortak bir topumuz olduğu gün, hayat da oyun oynamak da herkes için gerçekle daha uyumluydu. Her şey bahalı oldu bu ülkede

Hiç bir şey eskisi gibi dğil insanları fakırlığa kavuşturdun

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

2 yorum

Yorum Yazın
  1. Ya bırak bu işleri siz pazarda dometesin patlıcanın kilosunu biliyomusunuz en azından 2 sene önce 100 tl lik alışveriş 2 hafta gidiyordu şimdiii zar zor marketlere gir bak bakllım fiyatlar tavan yaptı neden kardeşim neden halkın yanında olmassanız görürsün sonra ekonami nereye gidiyorrr
    bir sağcı olarak bu gidişata bi bakın derimm !!!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.