EFSANELERLE…

İzmir/Dikili/Nebiler’ de bulunan Aşıklar Şelalesinin efsanesidir bu.

Bir zamanlar bir çift varmış. Birbirlerine ilk görüşte vurulmuşlar. İkisi de  birbirlerini çok seviyorlarmış lakin bir durum varmış. Kız kralın kızı (prenses) ve oğlanda yoksulmuş. Kral kızının bu oğlanla görüşmesini istemiyormuş fakat ikisi de çok seviyormuş asla vazgeçemezlermiş. Kralın kızı ile yoksul oğlan bir şelalenin yanında, ağacın altında her gün buluşurlarmış. Bir gün yine aynı şelalenin yanında, aynı ağacın altında buluşmuş otururken kral görmüş. Kralın kızı ile yoksul oğlan çok korkmuş. Birbirlerine sarılıp Tanrıya dua etmeye başlamışlar. O sırada altında oturdukları ağaç ikisini de içine almış. Kral kızının öyle kaybolduğunu görünce şelalenin yakınlarındaki küçük bir mağaraya  gidip ağlayarak kafasını taşlara vura vura kendini öldürür. 

Bu yüzden şelalenin adı “Aşıklar Şelalesi” dir. Mağaranın adı ise “Ağlayan Mağara”dır.

İzmir/Dikili/Nebiler’ e gidip gezip görmenizi tavsiye ederim. Fakat bu pandemi döneminde bir yere gidemiyoruz o yüzden size bir kaç görsel ekledim.

Pandemi konusuda açılmışken Türkiye nasılsınız? 

Nasıl gidiyor?

Umarım herkes iyidir.

#evdekalTürkiye#

Sık duyulan ama anlamları pek de bilinmeyen veya çıkarılamayan kelimeler:

İLK GÖRÜŞTE VURULMAK (İlk görüşte aşık olmak): Karşı cinsi ilk gördüğünüzde ve tanıştığınızda “Tamam işte bu tam benim istediğim bir eş ” çok beğenmek onu arkadaştan veya diğer insanlardan daha çok sevmek (Aşk duygusuyla bakmaktır). 

PANDEMİ: Dünya’da birden fazla ülkede veya kıtada, çok geniş bir alana yayılan ve etkisini gösteren salgın hastalıkların geneline verilen isim.

(PANDEMİ kelimesinin anlamını biliyordum fakat cümleyi toparlayamadım o yüzden “PANDEMİ” kelimesinin anlamını google arama motoruna yazıp “MEDİPOL SAĞLIK GRUBU”ndan aldım. 

Bal peteğim
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Fermi Paradoksu, Fermi Paradox
Sonraki
YAŞAMAK ?

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.