DÜZEN AŞKINA

DÜZEN AŞKINA

Ders çalışmayı hayatımın bir parçası haline getirmek istiyorum. Ama bir şeyler fark ettim. Bunları paylaşacağım.

1)Her açıdan düzenli olmak lazımmış. Yeme düzeni, spor düzeni, kahvaltı, okuma… Bunlardan biri eksik olunca kafamızda yarım kalan işler sürekli dönüp duruyor istemesek de. 

2)Saati saatine plan yapıp uygulayan biri değilim ve uygulayamam da bundan sonraki süreçte. Ama gün içinde neler yapacağımı belirlemek ve en önemlisi yapmak, evet, ertelemeden yapmanın verimli olacağını düşünüyorum.

3)7/24 ders çalışamam ya da boş boş oturamam, saatlerce temizlik, kitap okuma, spor yapma… olamaz. Ama dozunda yapmak gün içinde belki de birden fazla gün yaşamamıza yardımcı olabilir. 

4)İşin ilginç tarafı da şu; bir plan yapıyorum ders çalışma, gün içinde ne yapacağım olsun. Bir şekilde olmuyor o plan. Öyle olunca diğer günler de hemen plansız oluyor. En azından ben öyle yaşıyorum. Bu noktada aslında detaylı bir program yapmak yerine kabaca ne yapacağımızı bilmek, kendimizin sınırlarını anlamak önemli.
Her program yapışımda yapmam gereken limitin üstünden daha da limite yaklaşıyor ve bir o kadar da kendimi tanıma fırsatı yakalıyorum. Ama plan yine tutmuyor. 

12. sınıftayken de böyleydim ve ben de plan yapmadan bir şeyler yapmaya başladım. En azından kağıda dökmüyordum. Tavsiye edilir mi? E yani size bağlı. Ama bence kağıda dökmek lazım en azından plan oluşturmasak da. Kağıda dökünce de kendi içimde bir noktadan sonra krize giriyorum. YETİŞMEYECEK, OLMUYOR, YAPAMAYACAĞIM. Sonunda da sınırlarımın üstünde kocaman bir plan ve ertesi gün çöp.

5)Ne yapmam lazım?

Detaylara girmeden sadece gün içinde neler yapmam gerekeni yazacağım sanırım. Ve dediğim gibi asıl nokta yapmayı başarmak ertelemeden.

6)Bu süreçte engeller olacak: Kafanızda cevaplarını bilmediğiniz kişisel sorunlar, etrafınızda yaşananları kafaya takmalar ya da gününüzü darmaduman edecek olaylar yaşanabilir. Bu durumda soğukkanlı olmak ve diğer günlerin size ait olduğunu hatırlamak işe yarayabilir. Hazır, cevabını bilmediğimiz sorular dedik, onun için de şunu diyeyim: Belli bir süre sonra düşünmek sizi yoracak ama o ana gelmek için zamanın baya geçmesi lazım. Bu, işlerinizi etkileyebilir. Ben diyorum size, cevap sizde değilse düşünmeyin. Bir gün öğrenirsiniz. Zaten belli bir süre sonra umurunuzda olmayacak.
Yanlış düşünülen bir nokta da şu: Bir günün ya da bir anın mahvoldu diye yaptığın güzel işleri çöpe atmak. YANLIŞ. Olumsuz düşüncelerin sizi ele geçirmesine izin vermeyin. Ve plan sürecinde mutlaka SOĞUKKANLI olun. 

Hiçbir şey akıl sağlığımızdan önemli değil 😉

 

yazar

Yazar: Dt.Şaziye KAPLAN

''Her insan mükemmeldir.'' -MAVİ-

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.