DÜNYA’NIN 7. EN ZENGİN İNSANI

İlk yasa dışı işi mezar taşı çalıp  satmak ve stereo ekipman kaçakçılığı olan Pablo Escobar, küçük yaşlarında işi bir yöneticiyi kaçırıp fidye istemeye kadar vardırmıştır. 1976’da kokain işine girmiş, rakiplerini öldürmüş, yandaşlarıyla Medellin merkezli bir örgüt kurmuştur.

Adamları 18 kg madde ile yakalanınca hakimlere rüşvet teklif etmiş ama bir türlü beraat edememiştir. Sonunda tanıklık yapan iki polis memurunu öldürerek işin içinden  sıyrılmıştır.

1980’lerde günlük 60 milyon dolardan fazla kazanmaya başlamış ve hızla dünya zenginleri arasına karışmıştır. Para destelerini bir arada tutmaya yarayan lastikler için haftada 2500 dolar civarı para ödemiş, paraların %10’a yakın kısmını farelerin yemiş ve ıslaklıktan dolayı paraları çürümüştür.

1978-1982 yılları arasında Kolombiyalı halkın desteğini almak için hastaneler, evler, stadyumlar vs. inşaa etmiştir.  Halkın takdirini kazanmayı başaran Escobar, Kolombiya Liberal Partisi’nin adayı olarak meclise seçilmiştir. İki yıl sonra Adalet Bakanı Escobar’ın yasa dışı işlerini meydana döktüğü için Escobar istifa etmiştir. Bu olaydan sonra Adalet Bakanı suikaste uğramıştır.

Kolombiya Hükümeti uyuşturucu kaçakçılarının Amerika’ya gönderilmesini istediği için Escobar, Kolombiya Hükümetine savaş açmıştır. Siyasileri rehin almış, sivillere karşı bombalı eylemler düzenlemiştir. Buna rağmen halk onu  sevmeye devam etmiştir.

Suç kayıtlarını sildirmek için, M-19 adlı silahlı örgütünü finanse etmiş ve Adalet Sarayına saldırıp, yargıç ve hakimleri rehin alıp, öldürtmüştür. Fakat yaptıklarının hiç birini üstlenmemiştir.

1989’da Avianca Uçuş 203’de bulunan bir muhbirin Escobar aleyhine sahip olduğu kanıtlar yüzünden Escobar’ın adamları uçağa bomba yerleştirip havada patlatmışlardır.

1993’te yapılan operasyonda Kolombiya güvenlik güçleri tarafından öldürülmüştür.  Öldüğünde 44 yaşındadır.

Ayrıca zararı sadece insanlara değil hayvanlara ve doğaya da olmuştur. Escobar’ın hayvanat bahçesi için ithal edilen hipopotamlar ( kokain işi için getirildiği düşünülüyor) çoğalmış ve Magdalena Nehri’nde yayılmıştır. Ve şu anda  kuraklık vs. gibi kısıtlayıcı etkenler de olmadığı için kontrolsüz çoğalıyorlar. Bu hipopotamlar soyu tükenmekte olan deniz ineği gibi türleri yerlerinden edebilir, nehirlerin kimyasal yapılarını değiştirebilir ve balık türlerini tehlikeye atabilir.

Nurefsan
......
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Dijital Vatandaşlık
Sonraki
Oysa ki Gece Bambaşkadır

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.