Doğru Meslek Seçimi

-Kişinin kendisi için en doğru mesleği seçmesi elbette ki zordur.Ama kişinin kendisini tanıması,yapmayı sevdiği şeyler,kişilik özellikleri,çalışmak istediği ortam,gibi etkenler kişinin meslek seçiminde büyük rol oynar.

Bu yazımda sizlere “Doğru meslek en doğru nasıl seçilir?“bundan bahsedeceğim.

* Bu meslek benim için sadece bir hayal demeyin ,hayaliniz için çaba gösterin.Yaptığınız seçimlerin sonuçlarından pişman olmaktan korkmayın.Hiç çabalamadan ilerde keşke deneseydim diyeceğinize çabalayın.Unutmayın bir zamanlar her şey hayalden ibaretti 🙂

1-KENDİNİNİZİ KEŞFEDİN

Eğer sizin için en doğru mesleği seçmek istiyorsanız.En önemli aşama kendi benliğinizi tanımanızdır.Kendi kendinize yapacağınız basit bir testle kendinizi test edebilirsiniz.Mesela;

-İnsanlarla ilişkileriniz nelerdir?

-Titiz misiniz? Yoksa dağınık mı?

-Sahip olduğunuz kişisel özellikler nelerdir?(Sabırlı mı ?,Dikkatli mi?,Tembel mi?,Yardımsever misiniz?)

Bunun gibi sorularla,edindiğiniz bilgileri listeleyebilir hayal ettiğiniz mesleğin nitelikleriyle ,kendinizinkileri kıyaslayabilirsiniz.

2-YAPMAYI SEVDİĞİNİZ ŞEYLERİ KEŞFEDİN

-Eğer sevdiğiniz şeyleri keşfederseniz,seçtiğiniz mesleği yaparken asla sıkılmazsınız.Ve işiniz sizin için ,bir zahmet olmaktan ziyade her sabah mutlu gittiğiniz bir süreç haline gelir.

Örneğin;dijital ortamda çizim yapmayı çok seviyorsanız,dijital oyun tasarımcısı olabilirsiniz.Ya da yemek yapmayı çok seviyorsanız ,aşçılık seçebilirsiniz.Böylece hem sevdiğiniz işi yapıp hem de para kazanabilirsiniz.

3-MESLEKLERİ NİTELİLERİYLE BERABER ARAŞTIRIN

– Bu araştırmayla daha önce gözden kaçırdığınız meslekleri farkedebilirsiniz. (Daha sonradan farkemediğiniz için pişman olmaktansa kesinlikle önceden araştırmalısnız.)Daha sonra hoşunuza giden meslekleri,kendi kişisel özelikleriniz ve yapmayı sevdiğiniz şeylerle kıyaslayın.

4-YAPACAĞIM İŞTEN SIKILACAK MIYIM?

-Kıyas sonucunda; elde ettiğiniz meslek için, kendinize ben bu mesleği sıkılmadan yapabilir miyim ?diye sorun.Eğer asla sıkılmadan yaparım diyorsanız kendiniz için en uygun mesleği bulmuşsunuzdur.

*Ve diğer bir konuda ;Doğru meslek seçerken çevrenizdeki insanların fikirlerini elbette almalısınız ama onları zihninizde süzmeden asla kullanmamalısınız .Her zaman son kararı kendiniz vermelisiniz.Pişman olacaksanızda en azından kendi vereceğiniz kararlardan pişman olursunuz. Eğer aile baskısı ya da arkadaş tavsiyesine uyarak meslek seçimi yaparsanız ,daha ilk ayınızda pişman olabilirsiniz.Unutmamalısınız ki bu hayata başkalarının hayalerini gerçekleştirmek için gelmedik.

Son olarak;yapacağınız mesleğin o anki parasına bakmamalısınız.Yapacağınız meslekte ilerleyerek sabit maaştan daha fazla paralar kazanabilirsiniz.Önemli olan kendinizi alanınızda ne kadar geliştirdiğinizdir…

Okuduğunuz için teşekkür ederim sevgiyle kalın…

                                   

okur

Yazar: Gülben G.

Blog Okur

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.