DOĞAÇLAMA KENDİNİ KEŞFET-1

Merhaba. Yine oldukça doğaçlama olacak bir yazıyla sizinleyim. Bugün tek olmaktan, bağlanmanın verdiği hüzünden, hedef belirlemekten falan bahsedeceğim.

İçinizde bilenler vardır. Kendimi sevme yolculuğuna yakın zamanda başladım ve insanın kendini ADAM yerine koyması çok güzel bir şeymiş. Eskiden çok duygusal yaklaşıyordum olaylara, başkalarının ne dediği kendimden önce geliyordu ve özelimi de sanki konuşacak başka konu kalmamış gibi yeni tanıştığım birisine dahi anlatıyordum. Saçmaydı. Fark ettim neyse ki. Kendini sevmek, kendini anlamayı becermek, ne istediğini bilmek…bireysel yolculuğumuzda önemli adımlar.

Tek olmanın en güzel tarafı kendini başkalarına açıklama derdin yok. İstediğini yapabilirsin sana karışacak tek kişi sensindir. İradeyi de kontrol etmek belki de bu yüzden zordur. Kendiliğinden dil çalışmak, kitap okumak, ödev yapmak vs.

Tek olmanın diğer bir güzelliği de kendinden kaçamaman, ne düşünüyorsan kendinden saklayamaman. Bence tek olmak özünde kendimizi keşfetmek ve kendimizin yeri geldiğinde annesi, babası, sevgilisi, dostu olabilmektir. Olabilirsek zaten sıkılma kavramı da minimale inecektir.

Bağlanmak çok tehlikeli. Özellikle de kafanda kurduklarına bağlanmışsan beynin çok fena oyun oynuyor demektir. Kimseye bağlanmayacaksın nesneye, sosyal medyaya bile. Sorumuz şu: Dünyada tek kalsan sadece sen, yaşayabilir misin? İşte, kimseye bağlanmadan kendinle yaşayabilmek olay. Bağlanmanın en önemli yardımcısı da beklenti. Sadece kendinden beklentin olmalı. Çünkü beklentini karşılayacak bir kişi varsa o da sensindir, senin iradendir. 

Hedef belirlemenin anı yaşamada önemli olduğunu düşünüyorum. Hedefin olacak, ona göre adımlar atacaksın. Adım atmak, yine iradeni kullanıp hayalini işe dökmek çok önemli. Sadece geleceğin hayalini kurarsan-ki olup olmayacağı da belli değil- kafanda kurduğuna bağlanmışsın demektir. Ne bir insana bağlan ne geleceğe ne geçmişe ne eşyaya ne sosyal medyaya… Bağlanacaksan kendine ve hedeflerine bağlan.  Büyük bir hedefin olmalı ama hedefe tümdengelim de yapılabilmeli. Tümdengelerek günlük, haftalık, aylık hedefler oluşturmalısın. 

Biraz da üşengeçlik, tembellik ne derseniz artık ondan bahsetmek istiyorum. Yine iradeye geliyoruz. İradeni kullanamama ve konfor alanından dışarı çıkmak istememe. Çünkü korkuyorsun. Ya kötü bir şey olursa, ya iyi olmazsa vs. Ve korkarak beyninde kuruyor, önyargılarla set çekmiş oluyorsun. Beyninde kurduğuna bağlanıyorsun, iş kolay geçecekse de hazırladığın setle zorlaştırıyorsun. Sloganımız şu: YAP KURTUL SONRA KALAN ZAMAN SENİN!

Teşekkür ederim. Bu yazıyı üşenmeyip sonuna kadar okuduysanız demek ki bir ışık var. Güvenin kendinize ve hadi şimdi başlayın!

YouTube: Dt.Şaziye KAPLAN

yazar

Yazar: Dt.Şaziye KAPLAN

''Her insan mükemmeldir.'' -MAVİ-

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.