DEĞİŞİYORUM

DEĞİŞİYORUM

Ailemizin nasıl yetiştirdiğine göre düşüncelerimiz şekilleniyor. Gördüğümüz insanlar, yaşadığımız olaylar bize yanlışı dahi doğru olarak kabul ettirebiliyor bazen. Bu noktada aklıma şu geldi. Bir ara gündemde vardı belki hatırlayan olur: Köpek ya da kurtların büyüttüğü çocuk. Ne görürsek o oluruzun özeti yani. 

Nietzsche’ye göre akıl aslında hayvanlar içinde en çaresiz olan insanın savunmasıdır. O halde şunu da diyebilir miyiz: Akıl sorgular. Sürekli erteleyebilir ama bir gün sorgular. O sorgulamada işte anlar ki bir şeyler yanlış yahut doğru.

İnsan insana çok şey katarmış. Bir zamanlar en haklısı benim derken bir bakmışsınız aslında ikna edilmişsiniz, O’nun da(O, kendini biliyor:)) tabiriyle Rahibelik yapmaya ve doğru dediğiniz noktaların sadece bir kalıptan ibaret olduğunu anlamaya başlamışsınız. 

Evet, değişiyorum. Hayallerim, enerjim, düşüncem değişiyor. Bundan mutluluk duyuyorum. Daha çok başındayım yolun. Değişime, anlamaya açık olmak lazımmış. Birisi bir şey derse belki sadece gözlemlemek, susmak, sadece 3.göz olarak izlemek daha doğru olabilirmiş. Hatta olmalı demek daha güzel olur sanki. 

Yazımı O’nun söylediği cümleyle bitirmek istiyorum:

”…Ama ruh halin karamsarsa beynin ışıkları sönük kalır.”  

Enerjili günleriniz olması dileğiyle…

Şaziye Kaplan 

yazar

Yazar: Dt.Şaziye KAPLAN

''Her insan mükemmeldir.'' -MAVİ-

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

9 Yorum