ÇIRPINAN HAYATIN İÇİNDE BİR DENİZ

1975 tarihinde Sivasta dünyaya gelen Hüseyn Kaya,eğitimini doğduğu şehirde tamamlamıştır. Hüseyn Kaya, “Sühan, Rûzigar, Hayat Ağacı, Az edebiyat ve Yitik Düşler” adlı dergilerde yer almıştır. Hüseyn Kaya geçen sene yayınlanmış olan eseri “Çırpınıp İçinde Döndüğüm Deniz” günümüzde ise hâla okunmaktadır.

Eserde yazarın yaşadığı toplum üzerine gördüğü çevreyi bir bakış açısıyla anlatarak okura izlenim bırakarak sadeliği ve akıcılığı bizlere sunmaktadır. Eser, çeşitli olayları tek bir solukla anlatması harikulade bir renk katmıştır. Eserde yazarın bize sunduğu ve aktardığı çerçeveyi güzel bir potre oluşturmaktadır. Yazarın çocukluğundan şuan ki yaşadığı dönemi gözlem yoluyla aktaran bir yazar olabilmeyi başarmıştır.

Eserde ünlü kişilerin şiirleriyle ayrı bir hava katarak bizlere eseri daha iyi anlayabilmemizi sağlanabilmiştir. Eserin dil ve üslup bakımından sade olması dilin zenginliği ve anlatım gücünü bir nevi güçlü kılmıştır. Eserde 4 ana başlık altında konular incelenmiştir. Bunlardan ise;

  • Hüseynim Geçiyor Gençlik Çağı
  • Havada Kar Sesi Var
  • Ömrümüzün Rüyası
  • Bir Şehirden Gidememek

Sonuç olarak eserimizin iç yapısının durumu güzel bir şekilde hazırlanarak okura sunulmuştur. Eser, “hayatta yeni umutlar arayışında olanlara…” adlı sonucunu çıkararak yeni bir anlam bütünlüğü kazandırmış bulunmaktadır. Eseri gençler bakımından okunması ve anlaşılması için tavsiye edilecek bir bakıma sahiptir.

Yazar: Hüseyn Kaya

Yayınevi: Eşik Yayınları

Basım Tarihi: İstanbul, 2020

19.10.2021 Salı

Yazan: Umut İdiz

umut-idiz
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Kangal Yavru Köpek Eğitimi!
Sonraki
İran propagandasının dijital yüzü: Sosyal medya ve Şii yayılmacılık

İran propagandasının dijital yüzü: Sosyal medya ve Şii yayılmacılık

İlginizi Çekebilir

Mart ayı blog yarışması başladı, 1.000 TL'ye kadar ödül kazanabilirsin
Mart ayı blog yarışması başladı, 1.000 TL'ye kadar ödül kazanabilirsin
kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.