ÇİRKİN ÖRDEK YAVRUSU-ELEŞTİRİ

Çocukken çizgi film izlemeyen yoktur. Scooby Doo, Casper, Winx Club, Fineas ve Förb, Sünger Bob, Arthur, Caillou, Tsubasa, Rafadan Tayfa, Barbie serileri… Çizgi film izlediğim çocukluk yıllarımda çok eğlenceli geliyordu. Şimdi bakıyorum çizgi filmlerin içeriği daha da çizgi filmleştirilmiş, daha da çocuksu yapılmış ve amaçlarından sapmış. Çirkin Ördek Yavrusu’nun 10 dakikalık (hatta 09.30 dakika) YouTube’daki versiyonunu izledim. Onu yorumlayacağım önce videodaki hikâyeyi anlatarak. Ne demek istediğimi daha iyi anlayacağınızı düşünüyorum. Şunu da ekleyeyim çocukken izlediğimden aklımda kalan çirkin ördek yavrusunun dışlandığı, bulunduğu yeri terk ettiği ve kuğuya dönüşü.

Mekânımız tahmin edersiniz ki Çiftlik. Burada sevimli bir ördek ailesi yaşıyormuş. Anne ördek de kuluçkada yumurtalarının çıkmasını bekliyor. Çatlamayı bekleyen 7 yumurta varmış. Yumurtalar birer birer çıkmaya başlamış. 1,2,…,6. 

7.si ve en büyük yumurta çatlamamış ama. Anne ördek biraz daha kuluçkada kalmış ve en sonunda 7. yumurta da gelmiş dünyaya.

Kahramanımızı kardeşlerinden daha ”FARKLI” olduğu için dışlamışlar annesi hariç tabi. Kardeşleri başlamış ”ÇİRKİN” diye alay etmeye. Zaman geçmiş. Bizim Çirkin kardeşlerinden daha fazla büyümüş. Çiftlikteki diğer hayvanlar da dışlamış.

Bizim Çirkin dışlanmadan ötürü başlamış ”Neden kardeşlerim gibi olamadım?’ diye sorgulamaya. Bu, size tanıdık geldi mi? Ve bir gün anne ördek avcılar tarafından vurulmuş. (Hani bu çiftliğin sahibi yok mu? Nerede?)

Kahramanımız annesini beklemiş beklemiş ama annesi gelmemiş. Artık onu koruyan annesi de yok. Konuştuğu tüm hayvanlar istememiş onu. Mesela köpek demiş ki: ”Senin gibi Çirkin Ördekle konuştuğumu kimse görmemeli.” Bu tanıdık geldi mi peki?

Ve terk etmiş çiftliği. (Çiftlik sahibine bağıralım duymuyor bizi sanırım.) Yol boyunca hayvanlara sormuş: ”Benim gibi ördek gördünüz mü hiç?” Kimse görmemiş. Ve yalnız yaşamayı tercih etmiş. Bir gün kuğuları görmüş. Hayretle onları izlemiş. ”Keşke ben de onlar gibi olabilsem.” demiş.

Aylar geçmiş ve kış mevsimi gelmiş. Kar etrafı sarmaya başlamış. Çirkin, ilk kez gördüğü karı çok sevmiş. Ama yiyecek bulması da zorlaşmış. Çiftçi tarafından aç olarak bulunmuş. (Acaba sesimizi mi duydu? Ya da bu çiftçi aradığımız değil mi? Bence değil.) İlkbahar gelene kadar çok iyi bakmış çiftçi ördeğe. Ve aldığı yere bırakmış. İlk kez göldeki yansımasına bakmış Çirkin ya da artık Güzel diyelim.

Sen olsan sen de şaşırmaz mısın? O da şaşırmış hâline. Hani kuğuları hayretle izliyordu ya o an gelmiş aklına. Ve anlamış ki aslında bir kuğuymuş. Gölde yüzerken kuğularla karşılaşmış. Göle gelen çocuklardan birisi Bizim Güzel’e işaret ederek: ”Hayatımda gördüğüm en güzel kuğu!” demiş.

Aslında kuğu yumurtalarından biri ördek yuvasına düşmüş.

Başlıyorum eleştirmeye. Katılırsınız ya da katılmazsınız size kalmış. Ama bana katılacakların da olduğunu düşünüyorum. Ve şunu da ekleyeyim. Bu videoyu yaklaşık 15 milyon kişi izlemiş.

1.Dışlanma konusu bence önemli bir nokta. Ben Çirkin’in çirkin haliyle kabul edilmesini ve dönüşümünün de ailesi yanında olmasını isterdim. Dışlanan her çocuğun ya da insanın bulunduğu ortamı terk etme şansı var mı? Ya da Çirkin tüm bu dışlanmalara karşı terk etmemeliydi çiftliği. Neden? Başkalarının dediği ne kadar önemli konusuna geliyor bu da. Ama ona bunu kimse öğretmedi. Annesi öğretebilirdi belki. (Bu arada baba ördek nerede acaba?)

2. Annesi avlanılmamalıydı. Bana avlanılması saçma geldi. Avlanıldı da sonra ne oldu? Bu belli değil. Öldü mü? Yenildi mi? Ya da çiftlikteki hayvanlar onu arayabilirdi. Ve hani bu çiftliğin sahibi?

3. Çirkin ördek aslında kuğuymuş ya kuğuya dönüştükten sonra çiftliğe gitmeliydi sanki. Hatta çiftlikteki diğer hayvanlar ondan özür dileyebilirdi.

15 milyon çocuğun ne kadarı kendini dışlanmış hissediyordur ve ne kadarı kuğuya dönüşeceğini sanıyordur? Sanki çizgi filmlerin de altında öğrenilecek gerçekçi şeyler olmalı. Ne dersiniz?

Tabi küçükken izlerken bunları düşünmemiştim. Hatırlıyorum da çirkin ördeği dışlayanlara nefret beslemiştim. Çirkin ördek kuğuya dönüştüğü için de mutlu olmuştum. İntikamını almıştı sanki diğerlerinden. Bir çocuğun bu şekilde düşünmesi ne kadar doğrudur? Hadi ben farkına vardım ve şu an burada eleştirebiliyorum. Peki ya eleştiremeyenler?

Teşekkürler…

Şaziye KAPLAN

YouTube: Dt.Şaziye KAPLAN

Bakmak isterseniz eleştirdiğim video:

yazar

Yazar: Dt.Şaziye KAPLAN

''Her insan mükemmeldir.'' -MAVİ-

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.