Çin işgali Altında Yaşayan Zhuanglar Taylarla Akraba

Zhuanglar veya Çuanglar (Zhuangca: Bouxcuengh; Pinyin: Zhuàngzú), Günümüzde Çin’de resmî olarak tanınmış 56 etnik grubundan biri. Çin’de Guangxi ve Yunnan eyaletlerinin Vietnam sınırı yakınlarında yaşayan Taylandlılarla(Taylar) akrababır büyük bir etnik gruptur.

2000 yılı nüfus sayımında 16,187,163 Zhuang kaydedilmiştir. Nüfusun çoğunluğu Guangxi Zhuang Özerk Bölgesi, Yunnan eyaletinde Wenshan Zhuang Hmong Özerk İli ve Guangdong eyaletinde Lianshan Zhuang Yao Özerk İlçesi gibi bölgelerde yaşamaktadır. 

Zhuanglarca’nın bir kuzey lehçesi de Vietnam sınırı yakınlarındaki Longzhou ve Pingxiang yöresinde tahminen 700,000 kişi tarafından konuşulur.

Zhuang öncelikle tarımsal bir kültürdür; günlük yaşamda da bunun etkisi görülür. Genelde tüm ev işleri kadına aittir. Ayrıca iplik eğirme ve dokumacılık da uğraşırlar. Erkekler çoğunlukla olan geleneksel giysilerini giyerler. Genç bekar kızlar parlak renkli Zhuang giysileri ile giyinirler. Evlenmiş kadınlar siyah renkli olan geleneksel giysilerini giyerler.

Zhuangoloji (veya Çuangoloji; Zhuangca: Hagcueŋь / Hagcuengh; Basitleştirilmiş Çince: 壮学; Geleneksel Çince: 壯學; pinyin: Zhuàngxué), bir bilim dalıdır. Zhuang dilin, edebiyat, tarih, din ve manevi, maddi kültürünü sistematik şekilde toplar ve araştırır. Günümüz Çin politikası ve ekonomisinin yanı sıra çok çeşitli edebiyat, dans ve müzik kültürüyle Zhuangoloji alanında yapılan çalışmalara yeni bir yön kazandırmıştır. Zhuangoloji alanındaki bu gelişmeler, şimdiye kadar sınırlı iş imkânları olan Zhuangologlar için ekstra iş olanakları sağlamıştır.

Yücel Tanay
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
İlk ve Son Dizi İncelemesi

İlk ve Son Dizi İncelemesi

Sonraki
Kıyamet

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.