in

CHP'li Çakırözer': Göreviniz medyayı karartmak değil yaşatmak

CHP Milletvekili Utku Çakırözer, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, mayıs ayına ilişkin hazırladıkları “Basın Özgürlüğü Raporu”nu değerlendirdi.

Basın Özgürlüğü Raporu …

CHP’nin gazeteci kökenli Milletvekili Utku Çakırözer’in hazırladığı, mayıs ayına ait “Basın Özgürlüğü Raporu“nda, RTÜK ve Basın İlan Kurumunun gazete, kanal ve haber sitelerine kestikleri cezalar damgasını vurdu.

Çakırözer’in mayıs ayı Basın Özgürlüğü Raporu’na göre gözaltına alınan 3 gazeteciden 2’si tutuklandı. 90’a yakın gazetecinin tutukluluğu da sürmekte. RTÜK, 10 kanal ve 1 radyo programına yayın durdurma cezası verdi ve Halk TV başta olmak üzere FOX, Tele1’in de içinde olduğu 11 kanala idari para cezası yağdırdı. Basın İlan Kurumu, Cumhuriyet, BirGün ve Evrensel’e toplamda 47 günlük ilan kesme cezası verdi. Cumhuriyet ve BirGün gazetelerine haberleri nedeniyle tekzip yayınları gönderildi. Bilişim Teknolojileri Kurumu da bir haber sitesine erişimi tamamen engelledi.

“BASIN ÖZGÜRSE O ZAMAN BU CEZALAR NEDEN ?”

Çakırözer RTÜK, Basın İlan Kurumu, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı gibi kamu kurumlarının basın kurumlarına yönelik yasakçı, baskıcı tutumunu da eleştirerek şunları söyledi: “Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı ‘Türkiye Cumhuriyetinde faaliyet gösteren her bir medya kuruluşu özgürce görüşlerini ve yayın tercihlerini yansıtmakta, yasal çerçeve içerisinde faaliyetlerine bir kısıtlama olmaksızın devam edebilmektedir’ diyor. Ama dünkü ve bugünkü Cumhuriyet’in manşetleri, birinci sayfası, BirGün gazetesinin iç sayfaları bizzat İletişim Başkanı Sayın Fahrettin Altun tarafından hem de gerçek haberlere gönderilen tekzip kararlarıyla dolu. Sırf bu görüntü bile Türkiye’de basın özgürlüğünün hiç de Altun’un dediği gibi olmadığının, Türkiye’de gerçeklerin nasıl susturulmak istendiğinin, sansürün kanıtıdır. Yargının iktidara nasıl bağımlı hale geldiğinin açık itirafıdır! Madem basın özgür, o zaman neden gerçek haberler için, baskı altındaki yargı aracılığıyla gazetelere tekzipler gönderiliyor? Neden gerek haberlere Basın İlan Kurumu ilan cezası kesiyor?”

RTÜK tarafından TV kanallarına verilen yayın durdurma ve para cezalarına da dikkat çeken Çakırözer, “Halkın haber alma hakki için, gerçeklerden haberdar olması için yayın yapan televizyon kanallarına, gazetelere verilen ağır cezalar basın özgürlüğünün olmadığının kanıtıdır. RTÜK Üyesi Sayın İlhan Taşçı açıkladı. 01.01.2019 tarihleri ile 15.05.2020 tarihleri arasında HalkTv’ye 13, Tele1’e 11, Fox’a 8, KRT’ye 4 toplamda 36 yaptırım kararı uygulandı. Bu cezalar objektif kriterlerden uzak, tamamen eleştirel sesleri susturmaya yönelik sansür cezaları” konuştu.

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.